Przejdź do głównej zawartości

Lucyna Olejniczak - "Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka."

 Na początku chcę podziękować Autorce za historię, która mnie porwała i na wiele godzin oddaliła od codzienności. Kocham takie opowieści, mające w sobie głębokie treści, doskonale napisane, bez zadęcia, ale zawierają również coś o wiele więcej.

 Autorka sięgnęła po tematykę mi bliską, a jest nią klątwa międzypokoleniowa, trudne relacje w rodzinie, tajemnice i o wiele więcej. Historia osadzona jest w ciekawych czasach, cofamy się do epoki  w której studiowanie przez kobiety było rzadkością, a czasy nie należały do najpiękniejszych. Rozpustny aptekarz płodzi wiele dzieci, usidlając często służące. Z coraz większą niechęcią spogląda w stronę żony, nie mogąc powstrzymać chuci, co doprowadza do...No właśnie. Książka zawiera wiele niezwykle ciekawych wątków, a ciekawość narasta wraz z każdą kolejną stroną. Celowo nie będę opisywał fabuły, ale gwarantuję świetną zabawę. Książka jest dopracowana. Opisy miejsc, rzeczy i ludzi są wyjątkowo precyzyjne.
 Podoba mi się przedstawienie postaci bez ich szybkiego oceniania i dyskwalifikowania. Tytułowa Hania jest postacią, której nie sposób jest nie obdarzyć pozytywnymi uczuciami. Dosłownie chodzący aniołek.  Pisarka obdarzyła każdą z postaci szeroką gamą emocji, odczuć, a to wybitnie przekłada się na odbiór. 

 Jedynym minusem jest zakończenie, które tak naprawdę nie zamyka ważnego wątku. No cóż...To zabieg celowy, gdyż pisarka przygotowuje drugi tom, pozostawiając czytelnika z milionem pytań. Nie pozostaje mi nic innego jak oczekiwanie na dalsze losy Hani, Stefanka, Filipa, Zosi i innych postaci. Książkę czyta się szybko, a pomaga w tym narracja będąca na wysokim poziomie. Polecam podróż do przeszłości.  Naprawdę warto.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…