Przejdź do głównej zawartości

Julia Knop - "W co wierzą katolicy"

 Na tylnej okładce widzimy zdanie "Najkrótszy przewodnik po wierze i praktykach religijnych Kościoła katolickiego". Mam problem z adresatami tego przewodnika. Katolicy teoretycznie powinni znać treść tej książki, a osoby spoza Kościoła mogą czuć niechęć przed takimi lekturami. Zupełnie niepotrzebnie.

 Książka jest podzielona na siedem rozdziałów, które w podrozdziałach odwołują się do nauk Kościoła Katolickiego. Mamy tutaj działy takie jak: poszerzanie horyzontu, wiara i modlitwa, chrześcijańska rachuba czasu, sakramenty, zmysły i sensualność, kościół lokalny - kościół powszechny oraz jak być chrześcijaninem?

 Podoba mi się forma przekazu. Jest prosta, mimo że autorem jest profesor teologii systematycznej i pedagogiki religii na Uniwersytecie we Fryburgu. Autorka już we wstępie zapewnia iż chrześcijaństwo nie jest suchą i abstrakcyjną teorią, lecz sposobem kształtowania życia. 

 Czy w XXI wieku jest potrzeba wydawania tego typu książek. Z autopsji wiem że jak najbardziej. Mamy tutaj wiele ciekawostek z życia Kościoła, a Julia Knop wychodzi poza sztywne ramy katechizmu przekazując proste i mądre lekcje na temat życia i Kościoła. Czy w Kościele Katolickim jest miejsce na różnobarwność i własne myślenie? Niestety większość wierzy w to co przekazują media, pokazujący Kościół jako miejsce ludzi żyjących w średniowieczu. A przecież Kościół nie tylko świątynie, ale to również wierni. Bez cienia wątpliwości uważam że warto sięgnąć po tę pozycję odkładając uprzedzenia. 
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…