Przejdź do głównej zawartości

Richard Paul Evans - "Ścieżki nadziei"

 Evansa darzę szczególną estymą. Nie wiem, skąd się to we mnie wzięło, ale kiedy zobaczyłem piąty tom "Dzienników pisanych w drodze", nie mogłem pozwolić sobie na szybki zakup, mimo tego, iż mam braki w poprzednich tomach.

  Proza Evansa do mnie przemawiała i nie wiem, co się stało, ale teraz kompletna klapa. Oczywiście przeczytam inne tomy (czyli 2-4), ale czytając tom piąty co jakiś czas zerkałem, czy oby na pewno napisał to Evans. Nie wiem, czy goniły go terminy podpisanej umowy, czy chciał to zwyczajnie skończyć, zmęczony podróżą Alana, ale ten tom mnie zupełnie nie porwał. Banał goni banał, nawet nie uratowały tego dzienniki pisane przez ojca. 

 Brakło mi tutaj artystycznej wrażliwości autora, brakło mi konstrukcji scen i tego, czego nie sposób określić. Zwyczajnie wynudziłem się w czasie czytania. 
Choroba ojca, śmierć, droga, koniec podróży. Bardzo szybki i bardzo ogólny zarys, ale jak dla mnie na wyjątkowo niskim poziomie. 
 Evans słynie z wielkiej wrażliwości i umiejętności przekazywania jej na karty książek i zarażania nią czytelników. Tym razem zachwytów nie było, wszystko było sztuczne, momentami nudne. 

 Evansa stać na wysoki poziom, o wiele wyższy od tego, co przedstawia w tej książce. Nie wiem, być może to wina tłumaczenia, być może wina przemęczenia autora. Tak czy inaczej, czekam na dawnego Evansa.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…

B. A. Paris - "Za zamkniętymi drzwiami"

Generalnie czytam powieści, które wydawcy reklamują i które podobno są wybitne. "Za zamkniętymi drzwiami" zakupiłem w promocyjnej ofercie, w formie ebooka. Wcześniej zapoznałem się z opiniami czytelników. Opinie w większości były pozytywne, więc dałem szansę tej historii. 
 Ta, wydawać się może być na pozór banalna. Już tytuł wiele zdradza. Małżeństwo, na pozór szczęśliwe, ale po drugiej stronie drzwi, w domu, do którego nikt nie ma dostępu, dzieje się tragedia. On, ona i jej siostra, o która toczy się wojna. Paris zaskoczyła mnie umiejętnością wyciągnięcia z takiej historii pewnej świeżości, która nie pozwoliła oderwać mi się od książki w ciągu nocy. 
 Świat widziany oczami osoby przetrzymywanej czyli Grace  w zamknięciu, zmuszanej do dziwnych praktyk względem oprawcy, zastraszanie i zmuszanie do grania przed innymi szczęśliwego małżeństwa nie jest normalne. Oprawcą jest Jack - prawnik, który pracuje na co dzień broniąc maltretowane kobiety.
 Autorka podzieliła książkę, pr…