Ransom Riggs - "Osobliwy dom pani Peregrine"


Książka przykuwa uwagę już  za sprawą okładki. Lewitująca dziewczynka ubrana  w strój z innej epoki budzi zainteresowanie, a to dopiero początek czegoś niesamowitego. Zacznę od okładki i wykonania. Ogólnie książka jest przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Twarda okładka, papier, grafika i mnóstwo zdjęć, które znajdujemy w środku stanowi zamkniętą całość, którą spotyka się rzadko w  innych książkach. Do tego książka jest szyta. Oczywiście to jest zbyt mało, aby ocenić książkę, gdyż  najważniejsza jest fabuła.

 W "Osobliwym domu pani Peregrine" dzieje się wiele, a sam autor daje ogromny popis swojej wyobraźni. Jetem pod wrażeniem. Niestety, tutaj nie mogę wiele pisać, ale wspomnę iż jest to historia chłopca o imieniu Jacob, który nie ma łatwo w życiu. Tak naprawdę jego jedynym przyjacielem i powiernikiem jest dziadek. Dziadek Portman zdradza wnukowi tajemnice, zakrawające o absurd. Śmierć dziadka wywołuje lawinę czynników prowadzących do...

 Książka jest kategoryzowana jako thriller dla młodzieży.  W moim przekonaniu nie jest to właściwa kategoria. Samo czytanie tej książki jest niezwykłą przygodą, pełną niespodzianek i ekscytacji. Jacob doświadcza niezwykłych przygód, spotyka na swojej drodze niezwykłe, osobliwe istoty. 

 Ta książka może być czytana również przez dorosłych. Zapewniam, zabawa przednia. Do tego fotografie.  Często nie wierzyłem w to, co rejestrował mój wzrok. Całość to naprawdę niezwykła podróż w czasie i miejscach. Ta historia wzbudza emocje. Z pewnością  kiedyś sięgnę po adaptację filmową.

Barbara Rybałtowska - " Szkoła pod baobabem"

  Drugi tom sagi prowadzi nas do gorącej Afryki. Ponad dwa lata mieszka w Ugandzie, w obozie Kodża. Tom opowiedziany z punktu widzenia ki...