"Puszczyk" - Jan Grzegorczyk

  Nie było mi dane czytać wcześniejszych utworów autora, ale wiele o nich słyszałem. Swoją przygodę z Janem Grzegorczykiem zacząłem od "Puszczyka" i nie żałuję. Nie zgodzę się ze twierdzeniem, iż polscy pisarze nie dorównują kunsztem literackim tym zza granicy. Pisarze z innych krajów są lepiej promowani. "Puszczyk" nie jest banalną historyjką, ale dobrze napisaną i przemyślana historia kryminalną pełną intryg i zawirowań. Głowna postać  -Stanisław Madej - odnajduje w Kościele zwłoki proboszcza. Policja stwierdza nieszczęśliwy wypadek - upadek z drabiny. Madej jest zdziwiony, że kapłan  o późnej porze pracuje na wysokościach. Był umówiony z proboszczem, celem wypożyczenia książeczki Kempisa "O naśladowaniu Chrystusa". Od tego się zaczyna. Dalej jest coraz ciekawiej, coraz więcej się dzieje i pojawiają się nowe postacie i okoliczności. Czy ktoś zabija?  Ja po prostu odpłynąłem. Porwał mnie nurt kolejnych stron. Trafiłem na pisarza, który totalnie do mnie przemawia każdym słowem.

  "Puszczyk" to nie tylko kryminał, to również historia miłosna o potrzebie wyboru między dwiema kobietami. Autor nie szczędzi czytelnikowi potężniej dawki humoru, co podwyższa wartości książki. Musze przyznać, że Grzegorczyk pieczołowicie zadbał o opis detali przedmiotów, co doskonale   pomaga czytelnikowi w głębszym zaangażowaniu się w lekturę. Grzegorczyk zafundował czytelnikom literaturę na poziomie światowym, bawiąc się luźno konwencjami. Doskonale wykreowane postacie i miejsca. Z przyjemnością sięgnę po inne książki tego autora. Serdecznie polecam


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu


12 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo interesująco. O ,,Puszczyku'' słyszę po raz pierwszy, ale zaciekawiłeś mnie swą opinią i chętnie poznam nieco bliżej powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach i nie zawaham się przeczytać:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem dlaczego, ale powieść ta kojarzy mi się z "Domem na Wyrębach" Stefana Dardy. Jak to z nią jest?
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Isadora - myślę, że masz takowe skojarzenie sugerując się okładką. Nie chcę porównywać tych dwóch książek. "Puszczyk" to zupełnie inna historia, w innych klimatach, ale klimat wiejskiej równie jest :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też czytałam tę książkę i polecam, a w planach mam I cz. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach więc na pewno przeczytam :), Bardzo zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka !!! Teraz tylko muszę zdobyć "Chaszcze" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi super, zwłaszcza, ze jestem fanką kryminałów. I okładka jest bardzo ładna - od razu przyciągnęła moją uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście masz rację, że naszym pisarzom nic nie brakuje, wielu jest diabelnie utalentowanych, ale... niedocenionych. Dobra promocja to podstawa. "Puszczyk" już kilka razy rzucił mi się w oczy, jestem zaintrygowana i na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem znawcą kryminałów i thrilerów. W tej dziedzinie mam duże zaufanie do mojego ojca, który jest fanem gatunku. On również zauwazył pewne jaskółki zmian w polskiej literaturze, ale mówi, że poza kibicowaniem i kilkoma mniejszymi "ochami" póki co nie ma o co kruszyć kopi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam "Puszczyka" na półce. Czeka na mnie z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Wojciech Chmielarz - "Żmijowisko"

Ta książka rzucała mi się w oczy w księgarniach, na forach internetowych czy też portalach społecznościowych. Większość opinii, które ...