niedziela, 15 kwietnia 2012

Empik rozdaje książki

 Poniższy post pochodzi z tej strony. Z pewnością większość Was wie o akcji Empiku, ale może  jednak nie każdy, a warto się zaznajomić. Tekst z portalu ksiazka.net.pl  Jak dla mnie ta wiadomość to bomba. Z pewnością już jutro skorzystam z okazji, aby coś zakupić.

2 + 0 + 1 + 2 = 5 czyli pięć różnorodnych opowieści pięciorga wyśmienitych polskich autorów zebranych pod tytułem „2012” znalazło się w książce wydanej przez Empik z okazji Światowego Tygodnia Książki.
Od 16 kwietnia ta niezwykła publikacja będzie wręczana w salonach Empiku w całej Polsce każdej osobie, która dokona zakupów o wartości powyżej 40 zł. Na podobnych książka zasadach będzie również dostępna w formie ebooka na stronie empik.com. To - poza licznymi spotkaniami z autorami organizowanymi w salonach w największych miastach - główny element obchodów Światowego Tygodnia Książki. Ten festiwal książki, święto pisarzy i czytelników, ma pokazywać jak wspaniałą rozrywką jest czytanie i zachęcać Polaków do częstszego sięgania po lekturę – podkreśla Marek Minkiewicz, Prezes Empiku. I dodaje – Jestem przekonany, że ta kompilacja twórczości Dehnela, Kalicińskiej, Kosika, Miłoszewskiego i Pawlikowskiej – autorów reprezentujących różne style, zaspokoi głód czytelników, mających różne oczekiwania i gusty literackie.
Inspiracją każdej z pięciu opowieści składających się na książkę były cyfry: 2, 0, 1 i 2. Każdy z autorów mógł zinterpretować je wedle własnego uznania, a owoce tych igraszek wyobraźni są zaskakujące: od humoreski fantasy Jacka Dehnela, przez historię obyczajową Małgorzaty Kalicińskiej, science fiction Rafała Kosika i nietypowy kryminał Zygmunta Miłoszewskiego po przygodową opowieść drogi Beaty Pawlikowskiej.
Największym zaskoczeniem, szczególnie po mrocznym „Saturnie”, będzie zapewne dla czytelników humorystyczne opowiadanie Jacka Dehnela „Zdarcie tytanów”. Pomieszanie konwencji fantasy z baśniami i ludowymi podaniami oraz political fiction posłużyło autorowi do opowiedzenia o nieuchronnym końcu świata. Ale czy na pewno nieuchronnym?
Małgorzata Kalicińska sięgnęła po formę, którą zdobyła miłość tysięcy czytelników, czyli po historię obyczajową. Cztery cyfry oznaczają w „Przypadkach senatorowej K.” coś zupełnie innego niż datę i wyznaczają nie koniec, ale początek świata. Chociaż... nawet tego nie można być na 2012 procent pewnym.
Pachnące katastrofizmem opowiadanie science fiction Rafała Kosika „Staruch” dotyka tematu bardzo aktualnego i budzącego niepokój - przyszłości emerytur i emerytów w skali globalnej. 2012 stanie się początkiem i zarazem końcem pewnej rzeczywistości. I oby wizja Kosika pozostała wyłącznie literacką fikcją!
Potęga wuzetki” Zygmunta Miłoszewskiego zabiera czytelników w podróż do przeszłości. Niezbyt odległej, za to szalenie plastycznej i drobiazgowo odtworzonej. Tajemnicza intryga stała się dla autora pretekstem do spaceru przez dziesięciolecia - wędrówki pod znakiem pysznego ciastka. I pokazania niezauważalnych na co dzień zmian dobrze znanego świata, który przecież kończy się i zaczyna każdego dnia...
Złoty Dysk Azteków, czyli...” opowiadanie Beaty Pawlikowskiej najbardziej zbliżyło się do tematu końca świata przepowiedzianego rzekomo przez Majów. Choć wiemy już dziś, że magiczna data 21. 12. 2012 oznaczała dla Indian co najwyżej przejście do nowej ery, a nie apokalipsę, warto zapomnieć się na chwilę i wyruszyć na wyprawę w głąb amazońskiej dżungli w wyjątkowo doborowym towarzystwie: blond przewodniczki, Alberta Einsteina, Sherlocka Holmesa, Krzysztofa Kolumba i... jeszcze jednego sławnego osobnika.
Rozdawanie książki jako prezentu dla klientów Empiku stało się już tradycją i nawiązuje do obecnego w wielu krajach Europy zwyczaju obdarowywania bliskich literackimi prezentami z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Podobnie jak w ubiegłym roku Empik zdecydował się na świętowanie nie dnia, lecz całego Tygodnia Książki.

Tylko podczas tego tygodnia i wyłącznie w salonach Empiku będzie można zostać posiadaczem zbioru opowiadań „2012”. Tradycyjnie, wyjątkowa książka nie będzie jedyną atrakcją literackiego święta. Z okazji Światowego Tygodnia Książki w największych salonach Empiku w Polsce odbędzie się wiele spotkań autorskich. Największe, z udziałem wszystkich twórców opowiadań zamieszczonych w antologii „2012”, odbędzie się 23 kwietnia w salonie Empik Junior w Warszawie.
Prześlij komentarz

B. A. Paris - "Na skraju załamania"

  Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w "Za zamkniętymi drzwiami".  Tym razem poznajemy Cas...