"W jednej osobie" - John Irving

  Autor - John Irving - jest jednym z najwybitniejszych,współczesnych amerykańskich pisarzy. Jego powieści są tłumaczone na wiele języków i często ekranizowane. Bałem się tej książki, obawiałem się że nie poradzę sobie z treścią i tematyką. 

  Narratorem jest Billy Abbott, który pokazuje nam Amerykę i moralność, a właściwie jej brak. Billy rysuje rewolucje seksualną, transseksualizm i homoseksualizm. Nasz bohater dojrzewa i odczuwa u siebie "inny pociąg". Ja czytałem tekst z przerażeniem, gdyż otwierał mi oczy na wiele spraw. Momentami miałem dosyć zbyt wulgarnych opisów, ale jak się okazało były one niezbędne aby zbudować klimat, który pokaże czytelnikowi TEN świat, większości z nas zupełnie obcy, ale świat który  funkcjonuje również w naszym kraju. O przebieraniu się mężczyzn za kobiety i transseksualizmie wiem niewiele. Dzięki powieści zrozumiałem mechanizmy psychologiczne i psychiczne, kiedy narrator prowadzi nas od dzieciństwa Abbotta aż do dojrzałego wieku. Widzimy przemiany, fascynacje, zauroczenia. Książka mną bardzo wstrząsnęła, szczególnie ostatnie rozdziały, kiedy dowiadujemy się o wybuchu epidemii AIDS i widzimy byłych przyjaciół i partnerów narratora często umierających, lub w ostatniej fazie choroby.

  "W jednej osobie" to lektura dla ludzi odpornych psychicznie, z pewnością nie dla homofobów.  W książce pojawiają się kolorowe postacie, które nie pasują do zwykłego, szarego człowieka w naszym kraju. Irving zabrał mnie w podróż moich ukrytych uprzedzeń i pozwolił mi się z nimi zmierzyć. Dzięki powieści inaczej patrzę na ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. Nie wiem, jak autor to zrobił, ale przekonał mnie do siebie tą powieścią, mimo że przez połowę książki byłem sceptycznie nastawiony i miałem pokusy przerwać jej czytanie. Autor przekracza pewne tabu, robi to drastycznie, ale może dzięki temu "szokowi" mogłem zrozumieć więcej. Irving jak to ma w zwyczaju nie cukruje, woli pokazywać prawdziwy, brutalny świat z detalami.

  Książka daje do myślenia, nie pozwala na bierność. Mną do tej pory targają silne emocje na myśl o niej. Od lat nie czytałem czegoś równie oryginalnego, a jednocześnie wstrząsającego.

 Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu


4 komentarze:

  1. Nie znam twórczości Johna Irvinga, ale bardzo bym chciała to zmienić. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać "W jednej osobie" , gdyż szalenie mnie zaciekawiła owa książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealna lektura dla mnie. Czytałam (i widziałam) na te tematy już sporo i absolutnie mnie nie rażą, więc bardzo chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo chciałabym zapoznać się z lekturami tego pana. Już sporo o nim słyszałam, a ta książka dodatkowo niezwykle mnie interesuje. Zawsze lubiłam czytać o tematach trudnych, kontrowersyjnych, wszak żeby coś zrozumieć, dobrze jest zacząć od czytania o tym.

    OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Joanna Opiat - Bojarska - "Ucieczka"

  Książkę zamierzałem przeczytać jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem jej zapowiedź. Escape room to miejsca mi nieznane, ale powstaje ich co...