Przejdź do głównej zawartości

"Dostatek" - Michael Crummey


 Przeczytałem książkę kilka dni temu i od tej pory patrzę na świat z zupełnie innej perspektywy. Każdy czytelnik na swój sposób odbiera historie przekazywane nam przez autorów, niektóre zapadają na długo w  pamięci, o innych szybko się zapomina. Dla mnie "Dostatek" jest książka wyjątkową. Nie będę tutaj opisywał fabuły, gdyż o niej można przeczytać na wielu blogach,  ale raczej skupię się na tym, co cenię w dobrych książkach, na akcentach psychologicznych. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż co bym nie napisał nie odda stanu ducha, jaki towarzyszył mi w czasie czytania tej lektury.

  Od pierwszych stron wszedłem w  interakcje z postaciami, oraz z przyrodą, jakże surową i piękną. Autor zabawił się ze mną, wystawiając moją cierpliwość na ciężką próbę. Z natury jestem człowiekiem tolerancyjnym, ale jednak w tej historii moja tolerancja była na granicy wytrzymałości. Po prostu nie pochwalam pewnych patologicznych zachowań, nie akceptuję postępowania postaci, które często odbierałem jak kukły grające w teatrze bez widzów.

 Crummey obnaża ludzkie charaktery, obdzierając je z poczucia przyzwoitości, nadając im często karykaturalne formy. Doskonały dobór postaci, które wprowadzają czytelnika w pewnego rodzaju dysonans poznawczy. Wszedłem w pewną grę, tylko nie wiedziałem do końca czy jestem łowcą, czy ofiarą. Trudno mi było jednoznacznie wybrać postacie, z którymi mogę się identyfikować. 

 "Dostatek" nie należy do literatury łatwej w odbiorze, ale w tym przypadku to jest zaleta. Autor zabiera nas w podroż ludzkich ułomności, hipnotyzując przekazem. Nie będę dokonywał porównań do uznanych pisarzy, gdyż zostawiam to czytelnikowi. Poznałem historie dwóch osad, ale to tylko ogólny zarys tego, czego pisarz nam nie szczędzi. Dostajemy dobrze napisaną powieść traktującą o człowieku i jego ciemnej stronie. Książka wywołała we mnie wiele sprzecznych uczuć, miotała mną niczym sztorm na morzu. Doskonale oddane zachowania psychologiczne dopełniają całości.

 Wydaje mi się, że każdy z nas znajdzie coś z siebie w Królówce, Wdowie, czy też duchownym, który zachowuje się delikatnie pisząc niekonwencjonalnie. Czy są granice akceptacji zła? Zupełnie inny świat od tego,w  którym żyjemy. Ale czy oby na pewno? Warto się samemu przekonać i udać w tę jakże egzystencjalną podróż ludzkich popartych zabobonami i nieustającymi konfliktami . Czy każdy grzech można wybaczyć i wytłumaczyć? Po lekturze nadal rodzą się we mnie nowe pytania.

 "Dostatek" jest książką skierowaną głownie dla czytelników, którzy szukają w literaturze czegoś nowego, czegoś, co ich zaabsorbuje i pozwoli na nowe, literackie doznania. Niekonwencjonalna historia, zaskakujące ujęcia tematu i mnożące się konflikty są dużą zaletą. Ja postaram się za jakiś czas wrócić do powieści, gdyż mam wrażenie, że odkryję coś nowego. A takowych książek odkrytych przeze mnie  jest niewiele. Jeżeli szukasz książki, przy której będziesz obgryzał paznokcie, aby za chwilę śmiać się do rozpuku to sięgnij po Crummeya. Nie wiem w czym tkwi jej sekret, ale z pewnością będę dążył do odkrycia tej tajemnicy.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…