czwartek, 15 października 2015

Łukasz Orbitowski - "Inna dusza"

  Łukasz Orbitowski ewaluuje z każdą kolejną książką. "Inna dusza" jest utworem niezwykle oryginalnym, a dla mnie wielce znaczącym chociażby z tego powodu że jestem mieszkańcem miasta w którym umiejscawia część powieści. W Bydgoszczy mieszkam kilkanaście lat i znam (w większości) miejsca o których opowiada. I ten czas...lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Wydaje się że odległość nie jest wielka, ale Orbitowski umiejętnie pokazuje "tamten świat", świat za którym tęsknię. Oczywiscie miejsca są tylko otoczką, a samo brutalne morderstwo również nie jest istotą powieści. A co nim jest? Ja odebrałem powieść jako nieuchronne przemiany w środowisku, w którym żyjemy. Nie zawsze mamy wybór, czasami jesteśmy skazani na porażkę, kiedy nikt nie wskazuje nam alternatywy. A zdarza się że jej nie ma. 

 Postacie w "Innej duszy" są namacalne, prawie możemy ich dotknąć. Jest jeszcze coś o czym należy wspomnieć. Narracja i budowa zdania. Pisarz doskonale pokazuje opowieść oczami chłopaka i dostosowuje teksty do jego poziomu. Jak może wyrażać się młody chłopak, bez większych aspiracji w wykształceniu? Proste zdania, pozbawione zbędnych wynaturzeń wrzucają człowieka w sam środek historii. Orbitowski nie pozostawia czytelnikowi złudzeń. Takie historie nie mogą mieć szczęśliwego zakończenia. Czy oby na pewno? "Inna dusza" to opowieść o zmianach w nas samych, obok nas, o tragediach na które obojętniejemy. Zmienia się czas, ale nie natura ludzka. Ona zawsze będzie zawiła. Serdecznie polecam. Według mnie to najlepsza powieść autora. 
Prześlij komentarz

Hope Jahren - "Lab girl"

  Czytanie książek, w których ludzie dzielą się swoją pasją, wyzwala we mnie wiele pozytywnej energii. Zawsze zakładam, że cały tekst jes...