Przejdź do głównej zawartości

Martin James SJ - "Opactwo"

 Nie często słyszy się, aby książki katolickich duchownych trafiały na listę bestsellerów New York Timesa. Dokonał tego członek zakonu Jezuitów O. Martin swoją książka "Jezus". Aktualnie mamy możliwość przeczytać powieść autora "Opactwo". 

 Wzrok przykuwa okładka. Widzimy zakonne krużganki, ale dominują ciemne kolory. Sama fabuła nie jest skomplikowana. Poznajemy Marka i Ann. On pracuje w klasztorze w charakterze złotej rączki. Anna nie może wybaczyć Bogu śmierci swojego syna. Wini go za to, ostatecznie porzucając wiarę i pałając niechęcią do kleru. Poznajemy zakonników, na czele z ojcem Paulem - przeorem klasztoru. Ta historia przypomina mi "Małego Księcia", który oswajał lisa.  Każda z występujących postaci ma swoją przeszłość, z którą się zmierza, ale wspomnienia nie zawsze są traumatyczne. A przecież w tle są ojcowie, zawsze gotowi służyć pomocą.

 Ta książka jest balsamem na zranioną duszę, mimo podejmowanego trudnego tematu.  Autor doskonale wchodzi w interakcje postaci, budując między nimi ciekawe relacje. Opowieść pokazuje, że zawsze można Boga odnaleźć, ale trzeba do tego własnego przekonania i tęsknoty za Stwórcą. 

 Niezwykle mądra historia, chwytająca za serce, pozbawiona lukru. Wyciszyłem się przy "Opactwie" przenosząc się oczami wyobraźni do zakonu, w którym obowiązuje reguła milczenia. Dzięki opisom autora mogłem przechadzać się ścieżkami za klauzurą, smakować miodu wytwarzanego przez mnichów i wsłuchiwać się w ciekawe rozmowy. Wciągnęła mnie historia dwojga samotnych ludzi z mnichami w tle. 

 Martin James ma niezwykły talent literacki. "Opactwo" czyta się jak duchową opowieść, ale stricte taka nie jest. Przynajmniej nie tylko. Naprawdę warto sięgnąć po tę niezwykłą lekturę. Ze względu na temat, język i humor. Ojciec Martin prowadzi czytelnika z humorem. Serdecznie polecam.

 
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…