Przejdź do głównej zawartości

Aleksander Jurewicz - "Lida"

 Literaturę można dzielić na różnego rodzaju kategorie, ale sama w sobie pełni ważną funkcję. Jest piękna, ubogaca nas, uwrażliwia, dzięki niej poznajemy świat, również ulegającą zapomnieniu historię. "Lida" jest utworem wyjątkowym z wielu przyczyn.
 Autor, Aleksander Jurewicz napisał "Lidę", jednak utwór sam w sobie jest dla czytelnika wielkim świętowaniem czegoś, co trudno jest nazwać. 
Sama narracja, jak i historia opowiedziana jest wzrokiem kilkuletniego chłopca Alika, wyruszającego w długą podróż do obcego kraju. Chłopiec w 1957 roku wyjeżdża wraz z rodzicami do Polski. 
 Czytelnik patrzy oczami pięciolatka, opisującego każdy szczegół z dnia wyjazdu, z przygotowań i odwlekania tej bolesnej chwili. Nie zapomina tej chwili, a po wielu latach postanawia wrócić w dawne miejsce, konfrontując wspomnienia z rzeczywistością. 
 "Lida" to opowieść o dwóch życiach, zazębiających się w teraźniejszości. Autor w piękny sposób opisuje otoczenia, oddając klimat chwili i miejsca. Książka sama w sobie jest wyzwaniem, pomimo niewielkiej objętości utwór wymaga skupienia, aby wydobyć z niego sedno. 
 Jurewicz pisze językiem poetyckim, okraszając proszę wierszami. "Lida" to utwór liryczny, mający wydźwięk wspomnień i jak sądzę, ważnych dla Autora historii.

 Po "Lidię" trzeba sięgnąć. Nie dlatego, że Miłosz uhonorował ją nagrodą swojego imienia, ale z powodów bardziej zwyczajnych. To utwór, mogący być wzorem do nauki dla współczesnych pisarzy. Gdybym miał głos w przyznawaniu Literackiego Nobla, z pewnością otrzymałby go Jurewicz za "Lide". 

 Takich głosów nam trzeba, przebijających się przez literaturę mas. Z przyjemnością będę wracał do "Lidy". Polecam.


Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…