Vesna Goldsworthy - "Gorski"

 Kiedy otrzymałem "Gorskiego" z innymi plikami od Wydawcy, nie miałem wątpliwości, że sięgnę po tę opowieść. Opis wyglądał zachęcająco. Narratorem jest człowiek, prowadzący mało dochodową księgarnię w centrum Londynu. Jednego dnia przed jego księgarenką zatrzymuje się opancerzony samochód, a do księgarni wkracza tajemniczy miliarder Gorski. Zleca właścicielowi pracę nad zebraniem wyjątkowych dzieł literackich z całego świat. Warunek jest jeden. Muszą być to pierwsze wydania, o ile to możliwe. Gorsky jest gotowy zapłacić każdą cenę za wyjątkowe wydania, ważne, aby miały wartość historyczną i aby ostateczna biblioteka była bardziej efektowna od najpiękniejszych na świecie .  Zlecenie zostaje przyjęte, a sam księgarz dostaje możliwość wejścia w elity klas wyższych, o których inni mogą tylko pomarzyć. 
Relacje z Gorskim się zacieśniają, w końcu ten wyjawia swoje pochodzenie. Jako miliarder ma wiele posiadłości na świecie, ale w tajemniczy sposób trzyma się Londynu. Tajemnica zostaje szybko odkryta. Jest nią Natalia, żona bogatego Brytyjczyka. 
 Nasz narrator przekonuje się, że w tym świecie rządzącym przez wielkie pieniądze, gdzie każde żądanie jest z miejsca zaspokajane, nie ma miejsca na prawdziwe i głębokie uczucia. Kobiety nie są szczęśliwe, a mężczyźni tracą kontakt z rzeczywistością.
Niestety, dochodzi do dramatów, które nie są szczędzone żądnej klasie społecznej.
 "Gorski" to niezwykle barwna opowieść, przepełniona wspaniałymi opisami miasta. Autorka uchwyciła życie Londynu i pokazała rozdarte dusze ludzi, mających prawie wszystko. Uczuć nie można kupić, a ich brak doprowadza do negatywnych stanów emocjonalnych. "Gorskiego" czyta się szybko, mimo opisów, które jednak nie nużą, ale są dodatkiem do tej pięknej, wzruszającej opowieści. 
Autorka ma dar opowiadania, w "Gorskim" czułem wielki pokład zaangażowania i wiedzy o tym, o czym pisała. Dla mnie książka jest rewelacyjna. Jedynym minusem jak dla mnie było częste rozpoczynanie zdań z małej litery. Jednak posiadam wersję korektorską i myślę, że trwały jeszcze prace korektorskie i w księgarniach będą już wersje poprawione i dopracowane. Tak czy inaczej powieść gorąco polecam. To naprawdę niezwykła, urzekająca i mądra opowieść.

Vesna Goldsworthy urodziła się w Belgradzie w 1961 roku, od 1986 mieszka w Londynie.
Pisze po angielsku, w swoim trzecim języku. Jest autorką trzech książek wydawanych w wielu przekładach: pamiętnika „Czarnobylskie truskawki”, „Inventing Ruritania” oraz zbioru wierszy „The Angel of Salonika,” uhonorowanego Nagrodą Crashawa. „Gorski” to jej pierwsza powieść.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Wojciech Chmielarz - "Żmijowisko"

Ta książka rzucała mi się w oczy w księgarniach, na forach internetowych czy też portalach społecznościowych. Większość opinii, które ...