A. Scott Berg - "Geniusz"

 Na taką książkę czekałem wiele lat. Nie miałem pojęcia, że będzie nią "Geniusz". Biografia Maksa Perkinsa - przyjaciela i redaktora największych pisarzy w Ameryce w pierwszej połowie XX wieku to tylko jedna z kart tej fascynującej opowieści.
 Nie jest to powieść, a czyta się  z wypiekami na twarzy. Scott Berg stworzył dzieło, które poruszyło moją duszę i dało mi nadzieję w uczciwość i profesjonalizm człowieka.
 Maks Perkins kochał literaturę i walczył o każde słowo, o każde zdanie maszynopisów, jakie poprawiał. Niezwykle sumienny i pracowity, przy tym doskonale pokazywał autorom zmiany, mające na celu ulepszenie ich utworów i odniesienie sukcesów.

 Berg stworzył niesamowite dzieło, co dało mu nagrodę National Booka Adward.  Napisanie tej książki musiało być niezwykłym wyzwaniem. Autor z pieczołowitością odtwarza życie ludzi żyjących w ubiegłym wieku. Hemingway, Fitzgerald, Wolfe i inne znane nazwiska, jakie wpisały się w kanonie literatury światowej i nie tylko. 

  Mam do "Geniusza" wieli szacunek i przyznaję, że ta książka zmieniła moje spojrzenie na zawód redaktora tekstu. Wiele wyniosłem z tej lektury, która okazała się być niezwykle pożyteczna i zaskoczyła mnie i oczarowała.
A. Scott Berg ma niezwykły talent do pisania biografii, pozbawiając książkę powiewu nudy i nadając jej wielką wartość. To opowieść o człowieku, który kochał literaturę, poświęcił jej swoje życie, ale sam nigdy nie wyszedł przed szereg.

 W czasie lektury zakupiłem płytę DVD będącą adaptacją książki. Niestety, tutaj spotkało mnie wielkie rozczarowanie.
"Geniusz" to perła  w mojej biblioteczce, to książka jaką powinni przeczytać redaktorzy i autorzy, oraz aspirujący do wykonywania tych zawodów. Ta książka musiała powstawać latami, ale jej siła oddziaływania jest niezwykła. Serdecznie polecam!!!

Barbara Rybałtowska - " Szkoła pod baobabem"

  Drugi tom sagi prowadzi nas do gorącej Afryki. Ponad dwa lata mieszka w Ugandzie, w obozie Kodża. Tom opowiedziany z punktu widzenia ki...