Donald Kalsched - "Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni"

 Czym jest trauma, nie trzeba raczej tłumaczyć. Wikipedia przedstawia znaczenie : Często na skutek intensywnej emocji lub urazu czaszkowego, wywołanego wypadkiem lub jednorazową katastrofą (trzęsienie ziemi, pożar itd.), człowiek przejawia mniej lub bardziej trwałe objawy zaburzeń psychicznych (syndrom pourazowy). Najważniejsze z nich to drażliwość, łatwe uleganie zmęczeniu, astenia, amnezja, regres do któregoś ze stadiów okresu dziecięcego, czasem ucieczka w chorobę i alkoholizm.

 Dla kogo jest skierowana ksiażka? Głównymi odbiorcami są psychologowie kliniczni, oraz zainteresowani psychologią analityczną. Autor przedstawia niezwykle ciekawe przykłady, a wszystko ubierając w baśnie. Dokładnie tak. Bardzo przypadły mi do gustu porównania opracowań Freuda i Junga. Obaj byli wybitnymi naukowcami, których wnioski rzutują na współczesne nurty psychologiczno - psychiatryczne. 

 Książka składa się z dziesięciu rozdziałów. Każdy podrozdział zawiera teksty opierające się na badaniach nad traumą i ochroną psychiki po doznanych urazach psychicznych. Dla mnie najciekawszą częścią są elementy baśniowe, będące ważnym elementem w procesie leczenia pacjenta. Kalsched udowadnia, jak mocno ważna jest symbolika zakorzeniona w naszych umysłach, przez co terapeuta często sięga do postaci z dzieciństwa. Ciekawe opracowanie tematu. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Luanne Rice - "Ostatni dzień"

    Sięgając po "Ostatni dzień" miałem wielki apetyty na coś wyjątkowego i coś wciągającego. Od pewnego czasu moje oczekiwania czy...