"Pismak" - Marek Harny

 Po krajowe kryminały do tej pory prawie nie sięgałem. Przyznaję się bez bicia. Być może szybko by się to nie zmieniło gdyby nie dobroć wydawnictwa "Prószyński i Spółka" które przysłało mi parę kryminałów do recenzji. Właśnie jestem po lekturze "Pismaka".  Książka opowiada historię usiłowania rozwiązania tajemniczego morderstwa znanej dziennikarki Doroty May. Tajemnicę próbuje rozwikłać dziennikarz Adam Bukowski, dawny parter Doroty. Już w pierwszych rozdziałach widzimy że autor dokonuje perfekcyjnej analizy postaci. Dokładnie opisuje środowisko narkomanów, dziennikarzy, polityków oraz przywódców mafii. Mogę się z czystym sumieniem pokusić o opinię iż jest to książka na swój sposób wybitna. Nie jest to zwykła powieść którą się czyta lekko i przyjemnie. Autor nie pozwala nam na odpoczynek, ale raczej na zmęczenie czekaniem na rozwiązanie zagadki. Trzeba przyznać że Marek Harny trzyma nas w niepewności aż do końca. Ta książka to również opowieść o namiętności, odpowiedzialności oraz przestroga przed tak zwanym półświatkiem. Czytając książkę zastanawiałem się skąd autor ma takie wiadomości na temat środowisk narkomanów i innych subkultur często niebezpiecznych dla otoczenia, a z pewnością niebezpiecznych dla siebie wzajemnie. Jako pedagog resocjalizacji wiem że odrobił zadanie na piątkę.  Autor nie poszedł na skróty serwując nam kawał dobrej prozy sensacyjnej. Z przyjemnością w najbliższym czasie sięgnę po kolejne książki tego autora i z pewnością napisze o nich. Lubię tego typu prozę. Twarda, męska proza, czasami bardzo brutalna, ale fenomenalnie oddająca współczesną rzeczywistość.

Książka zrecenzowana dzięki Wydawnictwu Prószyński i Spółka. Dziękuję serdecznie

1 komentarz:

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Wojciech Chmielarz - "Żmijowisko"

Ta książka rzucała mi się w oczy w księgarniach, na forach internetowych czy też portalach społecznościowych. Większość opinii, które ...