Rozmowa z Marią Ulatowską - autorką "Sosnowego dziedzictwa".

1. Marysiu. Z zawodu jesteś prawnikiem, jak zdążyłem zauważyć wielką miłośniczką zwierząt i ich obrońcą. Czy stąd po części pomysł napisania pierwszej książki?

   Mój zawód i moja sympatia do zwierząt nie mają nic wspólnego z chęcią napisania książki. Napisałam ją, bo zawsze chciałam pisać, a czas na to znalazłam dopiero na emeryturze

2.  Książka była silnie promowana przez wydawnictwo które ją wydało. Co jest w niej takiego wyjątkowego? 

  Co jest wyjątkowego w książce - muszą ocenić sami czytelnicy. A Wydawca ja promował, bo to dobre Wydawnictwo - po prostu.

3. Postacie są bardzo pozytywne, a środowisko wręcz sielankowe. Skąd pomysł na właśnie takich bohaterów? Jest tam również pokazana para homoseksualna. Wszystkie osoby pokazujesz w sposób ciepły sprawiając że nie sposób obdarzyć ich sympatią. Nie bałaś się oceny ludzi, którzy są przeciwni "innym" związkom? 

  Postacie są pozytywne, bo lubię miłych i dobrych ludzi. Czyż nie wystarczy nam, ze wokół nas jest tyle zła, niegodziwości, podłości i głupoty? Mnie wystarczy - więc już nie chcę o tym czytać w książkach. Czytając chcę właśnie odpocząć i zrelaksować się. Ale nie wszystko w tej książce jest takie miłe. Czy nie zauważyłeś okropności wojny, Powstania Warszawskiego, tragicznej śmierci rodziców Anny, jej poronienia i rozwodu? To wszystko sielanka? A dylemat rodziny, która przygarnęła powstańczego "podrzutka", matkę Anny, dając jej nazwisko, miłość i dobrobyt? Wreszcie Annie zaczęło się w życiu układać, odziedziczyła Sosnówkę, poznała miłych i dobrych ludzi. Zawsze tak jest - raz z górki, raz pod górkę. A co do pary homoseksualnej - czyż nikt nie wie, że takie osoby są wśród nas? Dlaczego to miałoby mnie dziwić lub oburzać? A już najmniej interesują mnie opinie takich "świętoszków", co to modlą się po figurą, a diabła mają pod skórą.

4. Pokazujesz różnych ludzi w różnych perspektywach życia. Jaka osoba jest Tobie najbliższa?

  Wszystkie postacie z książki są mi bliskie.

5.Nie bez znaczenia również są dwie perspektywy czasowe, które się uzupełniają. Możesz czytelnikom przybliżyć ich znaczenie?


  W książce teraźniejszość miesza się z przeszłością. Dlaczego tak jest - to chyba jasne - chodzi o wyjaśnienie, jak to się stało, że Anna stała się właścicielką Sosnówki.


6. Czy książka zawiera elementy autobiograficzne?

  W tej książce nie ma elementów autobiograficznych. Natomiast powstańcze losy bohaterów książki, to losy osób z mojej rodziny - znane mi z ich opowiadań.

7. Znając Ciebie od jakiegoś czasu doskonale wiem że kochasz również  przyrodę. Czy w "Sosnowym dziedzictwie" opisujesz znane Tobie zakątki Polski? 

  Tak. Sosnówka to w rzeczywistości pewne miejsce na Mazurach, między Szczytnem a Biskupcem. Las, jezioro, prywatny ośrodek wypoczynkowy - nie dwór szlachecki, lecz zwykły ośrodek. A klimat, otoczenie i sosnowe zapachy - właśnie stamtąd.

8. Na co możemy liczyć w kontynuacji "Sosnowego dziedzictwa"? Wiem że książka ma się pojawić w maju.


  W  kontynuacji "Sosnowego dziedzictwa" poznajemy dalsze losy bohaterów tej powieści. Losy Anny, Jacka, małego Florka, Dyzia, Irenki itd. Pojawia się też córka mecenasa Witkowskiego oraz ... ale nie chcę zdradzać, co jeszcze, przeczytajcie państwo sami.

8. Gdzie i kiedy są organizowane z Tobą spotkania autorskie?

   Wydawca na razie nie organizuje spotkań autorskich. Będzie można mnie spotkać na Targach Książki w Warszawie, 15 maja o godz. 12.oo. Zjawiam się tez na niekomercyjnych spotkaniach organizowanych przez biblioteki.

Dziękuję serdecznie i życzę w imieniu swoim i czytelników kolejnych wspaniałych książek i wiernych czytelników. 

(Wywiad w formie e-mailowej 14.04.2011)

4 komentarze:

 1. To Ty przeprowadziłeś tę rozmowę?
  Bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję.Naturalnie że ja. Wkrótce pojawią się rozmowy z kolejnymi pisarzami, tymi po debiutach i tymi z dłuższym stażem pisarskim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wywiadu:). Bardzo ciekawy. Pozdrawiam i czekam na kolejne rozmowy z autorami:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham Rysię!!!!! :-)) I jej Książki!!!!

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Alan Gibbons - "Hate"

  "Hate" to kolejna książka, niezbyt obszerna, o której tak naprawdę można napisać zupełnie niewiele i aż niewiele. Autor zazna...