sobota, 14 maja 2011

"Blondynka, jaguar i tajemnica Majów" - Beata Pawlikowska

  Samotna wyprawa przez Gwatemalę. Miesiąc spędzony w podróży po najdalszych zakątkach Imperium Majów. W jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów świata podążam tropem tajemnicy Majów, odkrywając prawdę na temat legendarnych Kryształowych Czaszek, Atlantydy, kalendarza Majów oraz końca świata, który ma nastąpić w grudniu 2012 roku. W podróży bywa tak samo jak w życiu. Czasem wyruszasz w drogę, mając jasno określony cel, a kiedy tam dotrzesz, okazuje się, że wcale nie wiedziałeś dokąd tak naprawdę zmierzasz. Trasa tej samotnej wędrówki prowadziła przez Rzekę Skorpionów, Dom Ognia, Lodu, Ciemności i Ostrzy, przez Jaskinię Nietoperzy i Krainę Strachu zwaną Xibalba, by doprowadzić ostatecznie do… celu. 
( z okładki)
  Beata Pawlikowska, znana podróżniczka która inspiruje nas Polaków do odkrywania nowych horyzontów. Autorka wielu książek podróżniczych oraz kursów do nauki języków obcych. Drobna blondynka o powalającym uśmiechu i dobrych oczach. Kobieta, która niczego się nie boi, podróżując często samotnie na inne kontynemty.

Beata Pawlikowska jest sama w sobie osobą tak sympatyczną że nie sposób się oprzeć jej historiom. A opowiada wyjątkowo ciekawie, sam zastanawiam się w czym tkwi tajemnica tego że potrafi opowiadać tak że zapominam gdzie jestem i znajduję się w środku akcji w książce. A wtedy nic się nie liczy. Beata Pawlikowska ma wyjątkowy talent który polega na tym że nie potrzebujemy dodatkowych dokumentów w formie zdjęć, aby zobaczyć jej oczami.
 Jej opowiadania zachwycają jak filmy przygodowe z Indianą Jonesem, z tą różnicą że opisane przez nią historie nie są wydumane. Tajemnica tkwi w tym że zwraca się do czytelnika jak do dobrego znajomego i operuje zwykłym, prostym językiem w którym wydobywa jednak wiele szczegółów dotyczących materii jaka jest przedmiotem jej historii. Podróż odbyła w samotności, wiele ryzykując. Ta książka jest relacją z jej wprawy do krainy zaginionych Majów. Dzisiaj kiedy przeczytałem tę niepozorną książkę w kieszonkowym wydaniu obiecałem sobie że kiedyś tam się wybiorę. Doskonale mnie przekonała że warto samemu to zobaczyć i za to jestem jej wdzięczny.  Książkę polecam wszystkim którzy kochają podróże, ale również domatorom do których i ja się zaliczam.

   Fragment audiobooka  z książki którą prezentuję

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu G+J  


Prześlij komentarz

Harlan Coben - "W domu"

  Zaczyna się od trzęsienia ziemi. Mija dziesięć lat od zaginięcia dwóch sześcioletnich chłopców w dzielnicy dla bogaczy w New Yersey. W...