czwartek, 5 maja 2011

Kobieta na końcu świata 2 - Martyna Wojciechowska

   Martyna Wojciechowska jest znaną podróżniczką i redaktorką polskiej edycji miesięcznika "National Geographic" oraz prezenterka telewizyjna i jak pokazuje książka doskonała pisarka i dokumentalistka. Kiedy wziąłem do ręki tę książkę zacząłem swoją podróż od zdjęć. Zobaczyłem fotografie kobiet z różnych krajów, kontynentów, kultur. Od razu zobaczyłem co jest celem Martyny - chciała nam pokazać tę różnorodność i może pokazać że każdy ma prawo do życia według własnych zasad. Pokazała kobiety które nie mają łatwego życia, ale żyjąc w swojej kulturze i nie mając odniesienia do kobiet żyjących inaczej są na swój sposób szczęśliwe. 

   Mogę się śmiało pokusić o twierdzenie że ta książka dotyka bardzo intymnych sfer kobiecych. Martyna doskonale to uchwyciła w fotografiach i opisach. Mamy tutaj historię kobiety która adoptowała małego hipopotama jako córeczkę, gejszy, kobietę z kręgami na szyi, amerykańską lolitę i inne historie kobiet z różnych kręgów cywilizacyjnych. Martyna nie szuka wspólnych cech, ale podkreśla indywidualność co jest dodatkową pozytywną cechą tej książki. Ta książka to osobiste historie, czasami tragedie, ale ukazujące kobiety jako silne jednostki. Martyna pięknie opowiada i z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym widocznym w tekstach. Piękne fotograficzne ujęcia przenoszą nas w inne wymiary.

  Osobiście podziwiam Martynę za odwagę i silny impuls do tego, aby zobaczyć i przekazać innym to co zobaczyła.  To druga część "Kobiety na drugiej części świata". Mam nadzieję że kiedyś będzie mi dane przeczytać pierwszy tom. Naprawdę warto, mimo wysokiej ceny. Książka jest dobrze wydana na wysokiej jakości papierze kredowym i zawiera dziesiątki zdjęć.

Dziękuję wydawnictwu G + J za dostarczenie książki
Prześlij komentarz

Francis Scott Fitzgerald - "Wielki Gatsby"

Jedne książki zwyczajnie się czyta, inne książki się przeżywa. "Wielki Gatsby" należy do tej drugiej grupy. Arcydzieła literat...