sobota, 1 października 2011

"Podwójne życie" - Oliver Harris

   Oliver Harris (1978 r.) skończył studia w zakresie literatury angielskiej i kreatywnego pisania, teraz pracuje nad doktoratem z psychoanalizy i mitologii greckiej. Do tej pory był już magazynierem, pracownikiem firm PR-owych i statystą. „Podwójne życie” to jego debiut literacki, zwiastujący narodziny nowego gatunku i świetną serię kryminalną.
  Sięgnąłem po debiutancką powieść Olivera Harrisa. Nie boję się czytać debiutantów, wręcz uwielbiam ich książki za świeżość". "Podwójne życie" tchnie taką świeżością. Głównym bohaterem jest Nick Belsey. Ma parę słabości - hazard i alkohol, ale od czego jest szczęście?  Zostaje wyrzucony z pracy,  za wiele grzeszków, ale najważniejszym jest romans z żoną samego szefa.  Cwany glina korzysta z majątku zaginionego Aleksieja Devereuexa. Fabuła jest ciekawa, ale nie przekonuje mnie styl, jakim książka została napisana. A może to wina tłumaczenia? Tego nie wiem. Większość zdań w książce to zdania proste, bez rozwinięcia. Należę do tych ludzi, których irytuje kropka co parę słów. Ogólnie książka mi się podobała, ale nie nazwałbym jej wyjątkową, czy też znakomicie napisaną książką. Ale jest dobra. Czy się wyróżnia na tle innych książek tego typu? Nie sądzę. Ale tak czy inaczej warto po nią sięgnąć, aby się samemu przekonać.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu

 

Prześlij komentarz

Francis Scott Fitzgerald - "Wielki Gatsby"

Jedne książki zwyczajnie się czyta, inne książki się przeżywa. "Wielki Gatsby" należy do tej drugiej grupy. Arcydzieła literat...