Najlepsza książka na gwiazdkę


Gwiazdy dla najlepszych, czyli zwycięzcy konkursu „Najlepsza książka na Gwiazdkę”!
W piątek, 9 grudnia 2011 ogłoszona została kolejna lista książek nagrodzonych – tych, które sięgają gwiazd. Okazją do tego był konkurs i plebiscyt na „Najlepszą książkę na Gwiazdkę”, który już od kilku lat podpowiada, co warto czytać i jaki tytuł może znaleźć się wśród świątecznych prezentów.

Mały Książę powiedział: „Zastanawiam się, czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją”. Czytelnicy nie muszą się jednak zastanawiać nad znalezieniem swojej gwiazdy, a raczej książki, która może stać się znakomitym podarkiem na Gwiazdkę.
- To właśnie konkurs „Najlepsza książka na Gwiazdkę” jest znakomitą okazją, by dokonać wyboru prezentu dla bliskich i dla siebie – podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

O tym, jakie książki znajdą się wśród darów Gwiazdki, najlepiej przekonać się, wchodząc na stronę konkursową http://gwiazdka.granice.pl, gdzie można poznać te świecące najjaśniej i zebrać o nich nieco informacji.

Patroni gwiazd…
Patronat nad konkursem obejmują: portal DlaStudenta.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe
Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest nagrodzenie najlepszych książek w następujących kategoriach: wysokie loty – najlepsza proza (dla sięgających gwiazd); poradniki (w dążeniu ku doskonałości), perły z lamusa – albumy, publikacje historyczne, biografie (i zagadki historyczne); nie z tego świata (niebiańskie anioły i gorące diablice); nie tylko dla mężczyzn i nie tylko dla kobiet; książki dla starszych dzieci (które czytanie mają we krwi); książki dla młodzieży (o nich i dla nich); książeczki dla najmłodszych (po które nierzadko sięgają i rodzice); kropelka optymizmu (czyli balsam dla duszy); do słuchania (w podróży i nie tylko); albumy dla dzieci (by od małego mogły one zachwycać się pięknem słowa)

Jakie zatem są zwycięskie tytuły, owe gwiazdy poszukiwane przez Małego Księcia i czytelników?

Najlepszą książką na Gwiazdkę według jury została książka Skrzaty” Willa Huygena (Wydawnictwo Bona), czyli encyklopedia wiedzy o stworzeniach, których na co dzień nie zauważamy, a które – jak dowodzą autorzy – zamieszkują cały kontynent. Kto wie, może nawet opanowały biura i domy członków jury?

Internauci postawili na gwiazdozbiór, przyznając tytuł Najlepszej książki na GwiazdkęOpowiadaniom dla dzieci według Shakespeare'a (Wydawnictwo OLESIEJUK), czyli sześciu adaptacjom dramatów Wiliama Shakespeare'a – „Wieczoru Trzech Króli”, „Romea i Julii”, „Burzy”, „Snu nocy letniej”, „Makbeta” oraz „Hamleta”. A, że na niebie gwiazd jest wiele, zarówno jury jak i Internauci przyznali także szereg wyróżnień w poszczególnych kategoriach. Obie te książki otrzymały również nagrody główne w kategorii „Albumów dla dzieci”


Wysokie loty – najlepsza proza
W tej kategorii 45% Internautów wybrało książkę Maria. Droga do szczęścia Heinza-Lothara Worma (Wydawnictwo Promic). Jury wskazało na pozycjęZima Lwów Jana Costina Wagnera (Wydawnictwo Akcent), wyróżnienie zdobyła także praca zbiorowaMoskwa Noir” (Wydawnictwo Claroscuro).

Poradniki
W tej kategorii poznaliśmy mistrzów kulinarnych, a raczej pretendujących do tego miana Internautów. 41% głosujących wybrało pracę zbiorową „Ilustrowana szkoła gotowania. Kuchnia włoska krok po kroku” (Wydawnictwo JEDNOŚĆ), czyli prawdziwy skarbiec wiedzy kulinarnej w jednym tomie. Jury postawiło na talizman gwarantujący szczęście i powodzenie, a właściwie książkę „ To będzie najlepszy rok Twojego życia!” Debbie Ford (Wydawnictwo Gruner Jahr).

Perły z lamusa
31% głosów Internautów przesądziło o wygranej książki CeWEBryci – sława w sieci” Michała Janczewskiego (Wydawnictwo IMPULS). Podróżnicza dusza jury podszepnęła z kolei wybór książki Piotra Kraśki „Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji” (Wydawnictwo Gruner Jahr).

Nie z tego świata

Do gwiazd zabierze 45% Internautów opowieść o trudnych wyborach, przebaczeniu i nadziei, czyli Zawsze przy mnie stój” Carolyn Jess-Cooke (Wydawnictwo Otwarte). Jury zaś obsesyjnie zawładnęła książka „Zawładnięci” Johnsona Elana (Wydawnictwo Amber), czyli historia zbuntowanej Vi, która nie zamierza przestrzegać praw ustanowionych przez Tych-Od-Myślenia.


Nie tylko dla mężczyzn

Nie tylko męska część Internautów (aż 44%) wskazała pozycje: „Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” Arthura Conan-Doyle`a (Wydawnictwo Rea), czyli drugie polskie wydanie zawierające wszystkie opowiadania i nowele o detektywie wszech czasów. Jury wybrało z kolei pozycję „Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna” Siegfrieda Meryna, Markusa Metki, Georga Kindela (Wydawnictwo KOS).

 

Nie tylko dla kobiet

Delikatne kobiety, wybierające książkę o morderstwie? Jak widać, wśród Internautów wszystko jest możliwe, bowiem 26% głosów otrzymała pozycja Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk (Wydawnictwo SOL). Jury, planujące już przyszłoroczny urlop, postawiło na „Blondynkę w Australii” Beaty Pawlikowskiej (Wydawnictwo Gruner Jahr), czyli prawdę i tylko prawdę o pełnej magii, sprzeczności i przemocy Australii.

 

Książki dla starszych dzieci

Zachwyt 37% Internautów wzbudziła pozycja „Szmaragdowy atlas” Johna Stephensa (Wydawnictwo Bukowy Las). Ta obfitująca w wartką akcję, humor i emocje książka jest pierwszym etapem wyprawy Kate, Michaela i Emmy do dziwnych, niebezpiecznych krain oraz w głąb samych siebie.

Natomiast dzieci drzemiące w duszach członków jury wybrały książkę „Zaczarowana wigilia” Sergiusza Pinkwarta (Wydawnictwo Akapit Press).


Książki dla młodzieży

48% Internautów wskazało pozycję „Wzięłam pigułę… Posłuchaj mojej historii” Giorgia Benusiglio (Wydawnictwo JEDNOŚĆ), czyli wzruszającą, trzymającą w napięciu opowieść o naiwności, beztrosce, jednej chwili zapomnienia. To prawdziwa do granic wytrzymałości opowieść o chorobie, cierpieniu, otarciu się o śmierć i o złudnym poczuciu bezpieczeństwa, w którym żyją rodzice i ich dzieci oraz o obłudzie tworzących prawo zezwalające na używanie niektórych narkotyków.

Zmorojewo” Jakuba Żulczyka (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) zwróciło natomiast uwagę jury, które z zapartym tchem śledziło historię rozgrywającą się w zaginionym mieście.


Książeczki dla najmłodszych

Słodką pozycję, czyli książkęCukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia (Wydawnictwo Dreams) wybrało aż 35% Internautów. Jury rozanieliło się natomiast, wskazując „Opowiadania o aniołkach” Agnieszki Majchrzak (Wydawnictwo Gaudium), czyli opowiadania edukacyjne dla dzieci 3+.

 

Kropelka optymizmu

Kropelka radości spłynie do serc 53% Internautów dzięki pozycji „Jak niechcący spowodowałem upadek światowego koncernu” Harosława Jaszka (Wydawnictwo IMG Partner). Jury dobry humor zapewni „Obraz 3D” Andrzeja Mleczki (Wydawnictwo Iskry).

 

Do słuchania

W nadchodzące święta Internauci słuchać będą bajek o zwierzętach, bowiem 45% z nich wybrało pracę zbiorowąKról lew” (Wydawnictwo Ameet). Jury natomiast głosowało na  pozycję „Zaplątani / Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (Wydawnictwo Ameet).

 

Wyniki konkursu na „Najlepszą książkę na Gwiazdkę” oraz więcej informacji o zwycięskich tytułach można znaleźć na stronie http://gwiazdka.granice.pl. Wkrótce za jej pośrednictwem dowiemy się również, którzy spośród głosujących, zachęcających do głosowania lub nadsyłających swoje opinie o poszczególnych książkach Internautów, zostaną obdarowani nagrodami książkowymi.

1 komentarz:

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Alan Gibbons - "Hate"

  "Hate" to kolejna książka, niezbyt obszerna, o której tak naprawdę można napisać zupełnie niewiele i aż niewiele. Autor zazna...