niedziela, 21 sierpnia 2011

"Fałszywa tożsamość. Zapisaki nastolatka" - Enzo Fontana


  Stosunkowo niedawno, przed wyjazdem wakacyjnym udało mi się przeczytać książkę, która porusza dosyć kontrowersyjny temat, jakim jest klonowanie człowieka. Autor Enzo Fontana został w 1998 roku laureatem włoskiej nagrody Lo Stellato przyznawanej w kategorii powieści. Za powieść "Fałszywa tożsamość. Pamiętnik nastolatka" otrzymał w 2003 roku nagrodę specjalną na międzynarodowym konkursie Ostia- Mare di Roma. 

  Pisarz porusza wiele problemów natury egzystencjalnej, medycznej.  Tragiczna śmierć syna Kastora, niemożność pogodzenia się ze stratą i w końcu podejmują decyzję o sklonowaniu syna. Jak można się przekonać w trakcie czytania, klonowanie nie jest bezpieczne dla klona i dla środowiska. Czy można poprawiać naturę? Gra z Bogiem? Czy można tę walkę wygrać? W wyniku klonowania rodzi się drugi syn Beniamin, łudząco podobny do zmarłego brata. W zrozumieniu tego, co czuje Benjamin pomaga nam jego blog, który często aktualizuje. Autor pamiętnika pisze o swoich problemach emocjonalnych, w grupie, w środowisku lokalnym. Książka może szokować lub nużyć swoją treścią. Ja uważam, że to jest zależne od nastawienia czytelnika. Mną ta historia wstrząsnęła i pozwoliła mi zagłębić się w problematykę dyskusji nad ludzkim klonowaniem. Książka jest także doskonałym studium psychiki nastolatka. Pierwszorzędna, mądra książka nie tylko dla młodzieży. Serdecznie polecam.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa 

eSPe


Laetitia Colombani - "Warkocz"

  Nie potrafiłem oprzeć się historii trzech kobiet. Pewnie jednym z powodów była moja powieść "Trzy" o trzech kobietach,której d...