niedziela, 21 sierpnia 2011

"Fałszywa tożsamość. Zapisaki nastolatka" - Enzo Fontana


  Stosunkowo niedawno, przed wyjazdem wakacyjnym udało mi się przeczytać książkę, która porusza dosyć kontrowersyjny temat, jakim jest klonowanie człowieka. Autor Enzo Fontana został w 1998 roku laureatem włoskiej nagrody Lo Stellato przyznawanej w kategorii powieści. Za powieść "Fałszywa tożsamość. Pamiętnik nastolatka" otrzymał w 2003 roku nagrodę specjalną na międzynarodowym konkursie Ostia- Mare di Roma. 

  Pisarz porusza wiele problemów natury egzystencjalnej, medycznej.  Tragiczna śmierć syna Kastora, niemożność pogodzenia się ze stratą i w końcu podejmują decyzję o sklonowaniu syna. Jak można się przekonać w trakcie czytania, klonowanie nie jest bezpieczne dla klona i dla środowiska. Czy można poprawiać naturę? Gra z Bogiem? Czy można tę walkę wygrać? W wyniku klonowania rodzi się drugi syn Beniamin, łudząco podobny do zmarłego brata. W zrozumieniu tego, co czuje Benjamin pomaga nam jego blog, który często aktualizuje. Autor pamiętnika pisze o swoich problemach emocjonalnych, w grupie, w środowisku lokalnym. Książka może szokować lub nużyć swoją treścią. Ja uważam, że to jest zależne od nastawienia czytelnika. Mną ta historia wstrząsnęła i pozwoliła mi zagłębić się w problematykę dyskusji nad ludzkim klonowaniem. Książka jest także doskonałym studium psychiki nastolatka. Pierwszorzędna, mądra książka nie tylko dla młodzieży. Serdecznie polecam.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa 

eSPe


Prześlij komentarz

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

 Z książkami Remigiusza Mroza mam problem. Jedna jest w moich oczach wybitna, a kolejna słaba. Według mnie "Zaginięcie" jest cz...