czwartek, 9 lutego 2012

"Ludzie Boga" - Christian de Cherge

 Jakiś czas temu do moich rąk trafiła książka jakże inna od większości które czytam. Ludzie Boga nie jest to powieść, ale jest to swoisty dokument zawierający pisma mnichów z zakonu Trapistów i ówczesnego przełożonego Ojca Christiana de Chergé. Listy są pisane w Algierii w Tibhirine w latach 1974 - 1996, miejscu z którego mnisi zostali porwani i zamordowani w okrutny sposób przez grupę nieprzyjacielsko nastawioną do katolicyzmu. 

  Nie jest łatwo napisać o książce, która zawiera wiele treści duchowych, rozważań i jednocześnie nawołuje do pokoju, do poszanowania innych religii, do dialogu między religiami. Książka sama w sobie jest skarbnicą wiedzy i nie można przejść obok niej w sposób obojętnym. Nie jest to lektura prosta, nie należy do książek które czyta się jednym tchem. Wręcz przeciwnie. Do tych głębokich treści się wraca. Dla mnie jest bolesna świadomość, że autorzy tych tekstów jakiś czas potem ponieśli śmierć męczeńską, ale przez to dali pełne świadectwo tego, że do końca wierzyli w sens tego co czynili i komu zaufali. O czym traktuje książka? Poniżej znajdują się kolejne rozdziały. Komu mogę polecić t ę książkę? Każdemu, komu sprawy wiary nie są obce. Jednocześnie powtarzam, że nie jest to czytadło. To książka traktująca o ważnych sprawach, o których często zapominamy, albo obok których przechodzimy obojętnie. Mnie samemu jest trudno pisać o tej książce, wiedząc że osoby które ją tworzyły nie żyją. Dlatego tym bardziej polecam, aby przekonać się że na świecie istnieją ludzie, którzy wierzą głęboko w to co czynią i głoszą, oraz są gotowi oddać życie  za swoją wiarę.
 
WSTĘP

CZŁOWIEK MODLITWY
1. KRONIKA NADZIEI
2. NOC OGNIA
3. HYMN PIĄTKOWY
4. WSPÓŁCIERPIENIE
5. DOM MODLITWY
6. PIEŚŃ DO NADZIEI

CZŁOWIEK DIALOGU
1. DOCHODŹMY DO SŁOWA JEDNAKOWEGO
2. CHRZEŚCIJANIE I MUZUŁMANIE (I)
3. CHRZEŚCIJANIE I MUZUŁMANIE (II)
4. DIALOG MIĘDZYMONASTYCZNY A ISLAM

CZŁOWIEK ŻYCIA ZŁOŻONEGO W OFIERZE I PRZEBACZENIA
1. MYŚL O POŻEGNANIU
2. MĘCZEŃSTWO MIŁOŚCI
3. MĘCZEŃSTWO NIEWINNOŚCI
4. MĘCZEŃSTWO NADZIEI
5. MĘCZEŃSTWO DUCHA ŚWIĘTEGO
6. CZYSTOŚĆ
7. POSŁUSZEŃSTWO
8. UBÓSTWO
9. RADOŚĆ
10. PRAWDZIWA JEDNOŚĆ KOŚCIOŁA
11. DRUGA STRONA UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
12. TY JESTEŚ INNYM, KTÓREGO WYCZEKUJEMY!
13. UKAŻ NAM SWE OBLICZE, A BĘDZIEMY ZBAWIENI
14. KOŚCIÓŁ TO WCIELENIE, KTÓRE WCIĄŻ TRWA


 "Ludzie Boga" to nie tylko książka, ale powstał również film pod tym tytułem. Poniżej prezentuję dwa zwiastuny.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Pani Annie z Wydawnictwa 
Prześlij komentarz

Alain - Fournier - "Mój przyjaciel Meaulnes"

 Znowu nie wiem, co mam napisać po lekturze. Są książki, które posiadają duszę, a ta do niech się zalicza. Trudno jest mi uwierzyć, że na...