Wręczenia nagród w plebiscycie Historia Zebrana.

Notatka zamieszczona na prośbę Pani Justyny Gul z wortalu granice.pl

 Podczas odbywających się w Krakowie Targów Książki Historycznej, powody do zadowolenia mieli przedstawiciele branży wydawniczej. Dziś wręczono nagrody w plebiscycie Historia Zebrana - http://historiazebrana.pl [1]. Wyboru najlepszych publikacji historycznych dokonali internauci, oddając 5 tysięcy głosów internautów, oraz specjalistyczne jury.
Pierwsza kategoria, w której przyznano dyplomy, nosi miano „W rolach głównych". Dotyczy publikacji, których główną tematyką są losy konkretnego człowieka albo niewielkiej grupy ludzi. Nagroda jury w tej kategorii została wręczona przedstawicielce Wydawnictwa Literackiego, Jolancie Korkuć, za książkę Marco Patricellego „Ochotnik", przedstawiającą historię heroicznego życia rotmistrza Witolda Pileckiego. - Dzisiejsze czasy potrzebują bohatera, moim zdaniem jest nim właśnie rotmistrz Pilecki - zaznaczył w jednej ze swoich wypowiedzi autor.
Nagrodę Czytelników otrzymała książka „Działalność Sióstr od Anioła w Polce w latach 1945-1989" Ilony Lewandowskiej, wydana przez wydawnictwo LTW przy współpracy z Instytutem Nauk Historycznych UKSW. - Książka jest już szóstą z kolei publikacją wydaną w serii „W Służbie Niepodległości" i jest niezwykle interesująca - podkreślała przedstawicielka wydawnictwa LTW Małgorzata Pilecka. - Działalność Sióstr od Anioła jest niejawna i normalnie nie ma możliwości przeanalizowania ich działalności. Praca autorki staje się tym bardziej ważna - dodała.
„Okiem badacza" to druga kategoria w konkursie Historii Zebranej. Książki w niej nominowane są przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych historyków. Jury w tej edycji konkursu postanowiło nagrodzić książkę „Zatruty pokój - wojna, która się nie skończyła" Gregora Dallasa wydawnictwa Bukowy Las. Na jej kartach autor przedstawia finał największego konfliktu zbrojnego XX-wiecznej Europy. Przeprowadza czytelnika przez zawiłą historię pokoju, który zapanował w Europie po II wojnie światowej, a który tak naprawdę pokojem nie był. Stał się przyczynkiem do nowej wojny, tym razem zimnej.
„Leningrad. Tragedia oblężonego miasta" Anny Reid (Wydawnictwo Literackie) to pozycja, która dostała nagrodę internautów. Autorka przedstawiła dzieje blokady leningradzkiej, czyli najtragiczniejszego oblężenia II wojny światowej. Książka nie prezentuje historii odbiegającej od przyjętego rozwoju wydarzeń, jednak dzięki korzystaniu przez autorkę z niepublikowanych dotychczas archiwaliów, pozwala na odmitologizowanie historii oblężenia. Wskazuje m.in [2]. zaniedbania władz okupowanego miasta. - Książkę w rzeczywistości czyta się nie jak dzieło naukowe, a jak powieść rosyjskiego pisarza. Na taką ocenę wpłynął zarówno język, w jakim Reid napisała publikację, jak również duża ilość przytoczonych wspomnień świadków tamtych wydarzeń - powiedziała Joanna Korkuć z Wydawnictwa Literackiego.
Ostatnią kategorią była „Historia niebanalna", przeznaczona dla pozycji które przedstawiają tematy w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, i które pozostają na styku literatury i publikacji naukowych. Internauci postawili na „Tajne bronie Hitlera. Ślady Polskie" wydaną przez Wydawnictwo CB. Publikacja Sławomira Kordaczuka i Bogusława Wróbla prezentuje praktycznie nie przedstawiony temat polskich wątków przy budowie V1, V2 i V3. Andrzej Zasieczny zaznaczył że, w książce zostały zaprezentowane trzy różne płaszczyzny, na których niemieckie badania krzyżowały się z losami Polaków. Pozycja prezentuje m.in [2]. historie Polaków, którzy jako przymusowi więźniowie pracowali przy budowie broni i relacje naocznych świadków.
Ostatnią nagrodzoną publikacją była książka wydana przez oficynę Noir sur Blanc, „Białe Złoto" Gilesa Miltona , w której został przedstawiony praktycznie nieznany temat białych niewolników. Jolanta Korkuć gorąco zachwalała książką opisując zgrabne połączenie reportażu z pracą naukową historii Thomasa Pellowa 17-latka, który zostaje porwany przez korsarzy z Afryki Północnej i sprzedany w niewolę. Autor przedstawia w niej jego tragiczną historię, tortury, przymusowe przejście na islam, służbę u sułtana i w końcu historię jego licznych prób ucieczki.
W październiku ruszy kolejne głosowanie w konkursie „Historii Zebranej". Głos będzie można oddać na stronie internetowej www.historiazebrana.pl [3]. Dla uczestników głosowania czekają atrakcyjne nagrody książkowe.

Links:
------
[1] http://historiazebrana.pl
[2] http://m.in
[3] http://www.historiazebrana.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Alan Gibbons - "Hate"

  "Hate" to kolejna książka, niezbyt obszerna, o której tak naprawdę można napisać zupełnie niewiele i aż niewiele. Autor zazna...