poniedziałek, 26 listopada 2012

"Rozdroża" - Paul Young

  Już za dwa dni (28 listopada) trafi do księgarni książka, którą powinien przeczytać każdy szanujący się bibliofil. "Rozdroża" to nowa powieść autora "Chaty", która sprzedała się w imponującej ilości 18 mln egzemplarzy. Miałem to szczęście, że otrzymałem tzw. "szczotkę" i jestem po lekturze. Tym razem pokuszę się o króciutki zarys opowieść. Poznajemy egoistycznego biznesmena Anthoniego Spencera, który w życiu osiągnął wiele. Ale czyżby tak było naprawdę? Nagła choroba sprawia, że trafia na Oddział Intensywnej Terapii, gdzie zapada w śpiączkę. Kiedy się budzi, zaczyna widzieć swoje życie z innej perspektywy. Za wszelką cenę próbuje zmienić swoje życie i naprawić swoje błędy z przeszłości. Poznaje kolejne osoby, które jak to u Younga bywa nie zawsze są tymi, jakimi chcemy aby byli. Rozdroża momentami przypominają mi "Opowieść wigilijną" Dickensa. Ale jest to zdecydowanie plus. Autor wytwarza równie ciepły i porywający klimat.

 Przy "Rozdrożach" nie sposób się nie wzruszyć,nie zatrzymać i prowadzić odwołań do własnego życia. Książka uderza w nasze struny refleksji, zmusza do analizowania naszego życia i stosunku do innych ludzi. Czy warto coś zmienić? Jutro może być na to za późno. Takie książki właśnie stawiam najwyżej. Piękny styl językowy, dobrze prowadzone dialogi i sceny, które pozostają na długo w pamięci. "Rozdroża" niosą wiele mądrości, które mogą wydawać się proste, a tak naprawdę są melodią dla naszych udręczonych dusz. To książka dla każdego, bez względu na wyznanie, statusu społeczny. Jestem przekonany, że "Rozdroża". Osobiście cieszę się, że książka zostanie oferowana do sprzedaży właśnie w okresie przedświątecznym. Może dzięki niej wielu z nas przypomni sobie o tych, których unikamy, do których żywimy negatywne emocje i podzielimy się z nimi opłatkiem? Dla mnie ta powieść ma bardzo osobisty wydźwięk. Jestem głęboko przekonany, że podobnie będzie z wieloma czytelnikami. To powieść o zagubieniu, nienawiści, wybaczaniu i wierze w człowieka. Serdecznie polecam. Naprawdę warto.

Za egzemplarz dziękuję Pani Iwonie z Wydawnictwa


Prześlij komentarz

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

 Z książkami Remigiusza Mroza mam problem. Jedna jest w moich oczach wybitna, a kolejna słaba. Według mnie "Zaginięcie" jest cz...