czwartek, 7 lutego 2013

"czarny kot" - Edgar Alan Poe

  Kiedy otrzymałem e-maila z wiadomością, że Audeo wspaniałomyślnie udostępnia kolejnego audiobooka zupełnie za darmo, czym prędzej zalogowałem się i ściągnąłem pliki. Moja radość była niezmierna, gdy zobaczyłem w e-mailu, że chodzi o opowiadania Edgara Poe. Ja wręcz uwielbiam tego pisarza. Ale gdy już miałem opowiadania na laptopie, wtedy naszła mnie refleksja dotycząca wykonania. Ile już słuchałem audiobooków, przy których zasypiałem, albo porzucałem w trakcie słuchania, zmęczony znudzonym głosem lektora? Ale dla Poe byłem gotowy zaryzykować. Czym prędzej włączyłem windows media player, nastawiłem maksymalną głośność i zająłem się sprzątaniem. Może to nie był najlepszy pomysł, ale spodziewałem się gości i musiałem w końcu coś zrobić z zalegającym kurzem. Jednocześnie słuchałem opowiadań.

  Na początku byłem pełen obaw, czy lektor poradzi sobie z interpretacją tekstu. Rożnie z tym bywa. Znam to z autopsji. Okazuje się, że Grzegorz Przybył, na co dzień aktor teatru Śląskiego w Katowicach poradził sobie z zadaniem doskonale. Bardzo  podoba mi się modulacja  głosu i pełne wczuwanie się w kolejne słowa i zdania. Nie wiem, ilu aktorów mu w tym dorównuje. Dla mnie to strzał w dziesiątkę. Idealny do czytania "czarnego kota". Doskonały głos potęgujący doznania. Aktor czuł tekst, angażując się w pełni i dając z siebie wszystko.  Pełen profesjonalizm.

  Audeo serwuje nam trzy rozbudowane opowiadania grozy. Wszystkie są zaskakujące, chociaż ja sam przewidziałem zakończenie w jednym z nich. Ale skupiłem się na głosie i na słowach. A te są przemyślanymi zdaniami, ułożonymi w sposób mistrzowski. Tak czy inaczej, dla mnie to bomba. Edgard Allan Poe to jeden z moich ulubionych autorów. Dzięki Audeo przekonuję się do audiobooków. W moim przekonaniu staranne dobranie autora do czytanego tekstu jest połową sukcesu. Z przyjemnością będę wracał do tego audiobooka. Naprawdę warto.

Moja ocena 9/10
Prześlij komentarz

B. A. Paris - "Na skraju załamania"

  Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w "Za zamkniętymi drzwiami".  Tym razem poznajemy Cas...