Przejdź do głównej zawartości

"Z ostatniej chwili" - Małgorzata SobieszczańskaAutorka scenariuszy seriali telewizyjnych, min. „Egzamin z życia” i „Tancerze”, headwriter serialu "Życie nad Rozlewiskiem", autorka słuchowisk radiowych.Laureatka trzeciej nagrody w konkursie Script Pro w 2012 roku. Współautorka scenariusza filmu fabularnego „Zwyczajna sprawa”, który powstał na Ukrainie (scenariusz znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril), swoją kinową premierę film miał na Ukrainie w lutym 2013.
Autorka jest nietuzinkową postacią. Ukończyła wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowe w łódzkiej Szkole Filmowej. Pracowała min. w radiu TOK FM, Canal+, miesięczniku „Cinema”.

   „Z ostatniej chwili” jest moim pierwszym spotkanie z Małgorzatą Sobieszczańską. Wyrażając chęć przeczytania książki, nie miałem pojęcia, że będzie mi dane przeczytać książkę, którą dosłownie „połknę w jedno popołudnie. To była dla mnie wielka niespodzianka. Poznajemy Natalię, która jest dziennikarką pracującą w telewizji. Kocha tę pracę, stres, pośpiech i adrenalinę, która towarzyszy każdej minucie. Właśnie przygotowuje się do wejścia na antenę, kiedy dostrzega obrazki ze strzelaniny pod sądem. Patrzy na ruchome obrazki. Zbliżenie i wiatr odchyla kawałek worka foliowego i Natalia dostrzega twarz męża.  Jest w szoku. Ale to dopiero początek. Czy dostatecznie znała człowieka, z którym spędziła pięć lat wspólnego życia? 

  Autorce powieści gratuluję pomysłu na fabułę. Sobieszczańska częstuje nas krótkimi obrazkami, które bardziej przypominają krótkie wiadomości z głównego wydania wiadomości, niż opowieść z datą i godziną. Bardzo dobrym wybiegiem jest cofanie się w czasie i pokazywanie kolejnych obrazków, na które składa się cała historia. Historia jest niezwykle realistyczna. Osobiście nie lubię rozwlekłych scen, dlatego tekst dla mnie był wręcz idealny. Autorka podaje tekst surowy, bez zbędnych ozdobników. Zamiast tego skupia się na emocjach postaci i najważniejszych wydarzeniach. Autorka pokazuje nam psychologiczne gry, jakimi posługują się ludzie, aby zafałszować prawdę o sobie. Niestety, dociekanie prawdy o innych nie zawsze jest wskazane. Lepiej jest żyć w nieświadomości, czy też dążyć do odkrycia prawdy? Natalia chce poznać prawdę. Za wszelką cenę, podejmując w tym względzie własne, niezależne śledztwo.  Czy jedenaści dni wystarczy, aby stać się inną kobietą i czy prawda o przeszłości męża coś zmieni, a może nawet pomoże uzdrowić przeszłość? Miałem wrażenie, że jestem w akcji filmowego scenariusza, a  kadry są czarno - białe i obserwuję walkę dobra ze złem. 

 Małgorzata Sobieszczańska wchodzi na moją długą listę ulubionych pisarzy. Czytając „Z ostatniej chwili” czułem adrenalinę, czułem emocje. Było to, co być powinno, a nawet więcej. Autorka potrafi podkręcić temperaturę akcji. Od pierwszej strony wczułem się w treść, uwierzyłem tekstowi. Prosta treść i wartka akcja są na plus. Serdecznie polecam. Emocje murowane.

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…