Przejdź do głównej zawartości

"Bracia Kliczko. Biografia" - Leo. G. Linder
 Okładka przykuła mój wzrok twarzy Witalija Kliczki. Surowe spojrzenie, które wyraża gotowość do walki. Z drugiej strony w oczach jawi się spokój i opanowanie, co z pewnością jest niezbędne na ringu.
Książka dostarczyła mi wielu informacji o dwóch braciach, o których tak naprawdę niewiele wiedziałem. Nie interesuję się boksem, nie śledzę walk, czy wyników. Postacie Kliczków zaczęły mi się jawić bardziej wyraziście jakiś czas temu, w czasie zamieszek na Majdanie. Potem przypadkowo przeczytałem kilka artykułów w sieci na temat ich życia, a kiedy pojawiła się możliwość przeczytania książki, sięgnąłem po nią z ciekawością.
 Dziwnie się biografię żyjących ludzi z kraju, w którym właśnie wybuchła wojna domowa. Nie sposób nie czytać przez pryzmat tragedii, jaka dotknęła to państwo. To jakby człowiek czytał historię życia, która zostaje urwana w jakimś momencie. A to zostawia niedosyt. Ale nie ulega wątpliwości, że biografia braci Kliczków wiele wyjaśnia na temat ich życia. Nie miałem pojęcia, iż ich życie nie było usłane różami. Tak naprawdę do wszystkiego doszli dzięki ciężkiej pracy i determinacji w działaniu. Autor opisuje ich rodziców, surowe wychowanie, karierę wojskową ojca, porównuje braci. Czy życie w cieniu brata ma szanse na prawidłowe relacje i zdrową rywalizację? Jak dzieciństwo wpływa na dorosłość Kliczków? Leo Linder nie ukrywa faktów, które być może nie powinny ujrzeć pewnie nie powinny ujrzeć światłą dziennego. Linder odpowiada na kontrowersyjne pytania dotyczące życia osobistego braci, jak i karier sportowych. Wszystko podane w sposób ogólny, bez większych ekscytacji, ale warte przeczytania. W książce znajdziemy również czarnobiałe fotografie. Dla mnie lektura okazała się być ciekawa, ale jak wspominałem, nie jestem znawcą i kibicem sportowców. Z książki można wysunąć wiele wniosków, co pomaga zrozumieć zachowanie braci. Na końcu autor umieścił przedruki trzech wywiadów. Pierwszy to wywiad z Witalijem, kolejny to rozmowa z jego bratem Władimirem, a ostatni z Berndem Bonte, który pełni funkcję menadżera sportowców.
 Z lektury wyniosłem wiadomości, o których jako ignorant nie miałem pojęcia. Lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Tak jak wspominałem na początku czuję niedosyt, pamiętając, że to nie jest zamknięta historia. Nie mam pojęcia, czy pozycja jest autoryzowaną biografią. Autor publikacji sięgnął do mniej lub bardziej znanych chwil bohaterów, tworząc z opowieści misterną historię napisaną przez życie. Doskonała pozycja dla fanów sportowców, oraz fanów biografii. Ja czekam na autobiografie braci. Ciekawią mnie ich różne spojrzenia na życie, na siebie wzajemnie, na swoje kariery.  To, co ich różni może być interesujące dla potencjalnych odbiorców.  
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…