Przejdź do głównej zawartości

"Kiedyś cię odnajdę" - Małgorzata Rogala

 Niezmiernie rzadko sięgam po książki, które nie są sprawdzone. Wraz z ilością przeczytanych książek wzrasta pułap, na podstawie którego oceniam utwory. Na zapoznanie się z tekstami Małgorzaty Rogali czekałem krótki czas. Zachęcony pozytywną recenzją znanej blogerki czułem, że ta opowieść mnie nie zawiedzie. Co zawiera dobrze napisany kryminał? Przekonującą fabułę, postacie żywo zapadające w pamięć, miejsca istniejące naprawdę, historię w którą mogę uwierzyć. I zawiera jeszcze mnóstwo emocji. Czy ja to znalazłem w tej opowieści?

 Już początek zapowiada się ciekawie, wskazując na kierunek w którym podąża autorka. Nie będę tutaj pisał o fabule, gdyż jest ona stosunkowo prosta i nie chcę być posądzony o spoiler. Kim jest psychopata, przejawiający mordercze skłonności? Tak naprawdę to może być każdy. Nasz sąsiad, sprzedawca z kiosku, czy członek rodziny. W utworzy kryminalnym mamy kilka morderstw, a wszystkie mają wspólne podłoże - mordowane kobiety są do siebie łudząco podobne. Kiedy ginie Olga, która dzieli mieszkanie z Weroniką, ta postanawia wniknąć w struktury szkoły, w której wcześniej pracowała jej przyjaciółka. Instynkt jej podpowiada, że morderca jest gdzieś w środku.  Nie jest to zadanie łatwe, ale pomaga jej wykształcenie pedagogicznie. Wakat czeka wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Każda z postaci ma doskonale zarysowany profil. Nowa pedagog poznaje policjanta przydzielonego do sprawy Olgi .

 Pisarka pokazała szkołę taką, jaka jest, bez zbędnych przerysowań i lukru, co bardzo pomaga przy czytaniu. Szybko wszedłem w świat stworzony przez autorkę i kibicowałem Weronice w szybkim ujęciu mordercy. Autorka kilkakrotnie zmyliła moją detektywistyczna dedukcję w typowaniu mordercy. Moje próby odgadnięcia, kto nim jest było chybione. Kiedy byłem przekonany, że mordercą jest "X" następował zwrot akcji i wiedziałem, że znowu się pomyliłem. A ja lubię się mylić w kryminałach. Kiedy doszedłem do epilogu, odetchnąłem z ulgą, wiedząc że wszystko kończy się dobrze. Może nie do końca. Wszak nikt nie zwróci życia niewinnym ofiarom, a tutaj niezwykle było mi trudno pamiętać, iż to jest tylko fikcja literacka.Autorka bawi się z czytelnikiem, wodząc go za nos, nie pozwalając na odpoczynek od lektury.

 W "Kiedyś cię odnajdę" autorka pokusiła się o analizę zachowania trwającego  kilka chwil, a mającego tragiczne i dalekosiężne  skutki dla innych w przyszłości.Czy można w człowieku obudzić śpiącego demona? Małgorzata Rogala daje nam jasne wskazówki. Czy Weronika zmierzy się z demonem z własnej przeszłości?
To nie jest tylko doskonale skonstruowany kryminał, ale również pokazanie niewdzięcznej pracy pedagoga szkolnego i współczesnego szkolnictwa, które potrzebuje wielu zmian, a także pracy policji.

Po kryminały rodzimych autorów sięgam rzadko, ale tym razem jestem w pełni usatysfakcjonowany. To dobrze napisany i dopracowany kryminał. Bardzo wysoki poziom, który nie ustępuje międzynarodowym pisarzom. 

 Niezbyt często czytam książkę w kilka godzin. Tym razem blisko 280 stron przeczytałem szybko i chcę więcej. Lektura dla dorosłych czytelników. Polecam spragnionym mocnych wrażeń.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…