"Bostończycy" - Henry James

 Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Nowym Jorku zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.
Henry James urodził się jako drugie z pięciorga dzieci (William, ur. 1842, Garth Wilkinson, ur. 1845, Robertson, ur. 1846, i Alice, ur. 1848) Henry'ego Jamesa seniora i Mary Robertson Walsh. Dzięki fortunie dziadka rodzina nie znała problemów finansowych. Brat Henry'ego Jamesa, William James, został profesorem Uniwersytetu Harvarda i jednym z prekursorów pragmatyzmu. Istniała między nimi pewna rywalizacja, mimo że więzi, które ich łączyły, były bardzo silne.
Po 5-letnim pobycie w Europie rodzina przeniosła się do Nowej Anglii, gdzie pozostała do końca wojny domowej. We wrześniu 1862 Henry zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu Harvarda, który później porzucił, poświęcając się twórczości literackiej. Pierwszą swą nowelę opublikował w 1864 anonimowo. The Story of the Year, jego pierwsze podpisane opowiadanie, ukazało się w marcu 1865 w "Atlantic Monthly".
Od lutego 1869 do wiosny 1870 James podróżował po Europie, udając się najpierw do Anglii, później do Francji, Szwajcarii i Włoch. Po powrocie do Cambridge opublikował Watch And Ward (1871).
W 1915, zawiedziony postawą USA wobec Wielkiej Wojny, przyjął obywatelstwo brytyjskie. Umarł kilka tygodni później, 28 lutego 1916 roku, po dwóch atakach serca.

 Nie ocenia się książki po okładce, ale w tym przypadku jest trudno na nią nie zwrócić uwagi. Spacer mężczyzny i kobiety, jak się domyślamy na podstawie tytułu ma miejsce w Bostonie. Sama historia jest przewrotna i niespieszna. To wychodzi książce na plus. Przecież opowieść dotyczy delikatnej i płochliwej miłości. I tutaj jest problem. Ta miłość nie miała prawa się narodzić. Basil Ransom przyjeżdża do dalekiej kuzynki Olive mieszkającej w Bostonie u bogatej emancypantki. Olivia zabiera kuzyna na spotkanie kobiet, na którym poznają Basil Ransom, kobietę pełną wiary we własne, słuszne działania. Basil próbuje zmienić jej punkt widzenia i pokazać to, co w jego przekonaniu jest słuszne. Zaczyna się walka o kobietę, jej przekonania i ciało.

  Henry James pokazał zazębiające się przekonania, odmienne światy, zniechęconych sobą ludzi i powstanie czegoś nowego w Ameryce. Kobieta, która zabiera publicznie głos, łamiąc święte i wielopokoleniowe zasady nie może być niezauważona. Na ile są zdolni poświęcić siebie? Co jest ważniejsze? Miłość, pożądanie, a może wszystko doprowadzi do ścieżki tragedii? Autor pokazuje rewolucje obyczajowe, a za nimi zmiany myślenia. Na ile człowiek jest godny nagiąć własne przekonania? Konserwatysta kontra feministka. Lektura godna polecenia, przemycająca ponadczasowe prawdy o człowieku. Polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Wojciech Chmielarz - "Żmijowisko"

Ta książka rzucała mi się w oczy w księgarniach, na forach internetowych czy też portalach społecznościowych. Większość opinii, które ...