Przejdź do głównej zawartości

Eleanor Catton -"Wszystko, co lśni" O książce było głośno długo przed jej pojawieniem się na półkach księgarskich. Media informowały o nowej gwieździe, która się narodziła na firmamencie międzynarodowej grupy anglojęzycznych pisarzy. Najmłodsza zdobywczyni Booker Prize, najgrubsza książka. Pewnie to spowodowało, że czekałem na nią z niecierpliwością. Byłem ciekaw, co mogła napisać młoda kobieta, powalając swoją prozą krytyków literackich i szeregi czytelników. Wyłącznie przeczytanie książki mogło zaspokoić moją ciekawość.
 Poznajemy Waltera Mody’ego, który przybywa do Nowej Zelandii, aby jak inni ziści swój sen o bogactwie za pomocą odkrycia złota, mającego zmienić jego życie. Wkrótce po zejściu na ląd zachodzi do palarni, w której spotyka dwunastu mężczyzn. Ich spotkanie nie jest przypadkowe. Mają za zadanie wyjaśnienie tajemnic, które są częścią każdego z nich. Przez pierwszy rozdział przebrnąłem (dosłownie), aby po chwili wejść w fabułę, która mnie porwała na kilka kolejnych wieczorów. Autorka niespiesznie kreśli kolejne wydarzenia, dozuje nam wiele szczegółów, ale to jak się okazuje tworzy zupełnie spójną całość, trzymając czytelnika w niepewności. Okazuje się, że miejsce, czas i osoby nie są dziełem przypadku. Eleanor Catton stworzyła postacie na wzór planet, a wydarzenia zachodzące na kolejnych stronach są kierowane ruchem tego, czego nie dostrzegamy z ziemi.
 Autorka pokazuje nam naturę człowieka, jej czynniki nieulegające modyfikacji na przełomie wieków, a często jest to natura wilka – mroczna i drapieżna. Wielki pomysł za powiązanie z astrologią i wpływem astronomicznym.
 Młoda pisarka wiernie oddała klimat epoki, posiłkując się doskonałymi opisami i nazwami. Narracja jest na mistrzowskim poziomie. Dzięki temu bez problemu przeniknąłem do małego miasteczka, czując zmieniającą się pogodę i emocje towarzyszące postaciom. W moim przekonaniu jest to powieść skierowana bardziej do mężczyzn. Dojrzałość pisarki została ukazana na wielu płaszczyznach. Doskonale oddała topografię miasteczka i postacie, wcześniej studiując zwyczaje mieszkańców tego miejsca. Ta praca, bez wątpienia mozolna przyniosła zaskakujące efekty, które powaliły tysiące ludzi na kolana. Bez wątpienia o autorce usłyszymy jeszcze nie jeden raz. To jej druga książka, a dojrzałością przewyższa wielu pisarzy zaawansowanych wiekiem i stażem. Jednego jestem pewien. Panna Catton nie powiedziała ostatniego słowa. Popełniła powieść, wyznaczając mniej lub bardziej nowe standardy w literaturze i podwyższając znacznie poprzeczkę. Ilu jej dorówna?
 Dodatkowym atutem są ryciny, które nas wprowadzają w epokę. Należy tutaj wspomnieć o polskim tłumaczeniu. Gratulacje i podziękowania dla Wydawnictwa Literackiego za perfekcyjne, dopieszczone w każdym calu perfekcyjne egzemplarze papierowe.
 Czy warto sięgnąć po „Wszystko, co lśni”? Jak najbardziej, ale lojalnie uprzedzam o długości podroży książki liczącej ponad dziewięćset stron. Gwarantuje, że będzie to niezapominana podróż, a kierunek będą wyznaczały gwiazdy i planety.

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…