Przejdź do głównej zawartości

"Przerwana podróż" - Irena Matuszkiewicz Poznajemy kilka historii ludzi, którzy znaleźli się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie na przystaniu autobusowym. Autorka wcześniej zaznajamia nas z postaciami pokazując ich często pokręcone losy. Mniej więcej w połowie tekstu (czytałem wersję elektroniczną) byłem wściekły na niektóre postacie, których zachowanie nie było takie, jak być powinno. Ale cóż. Samo życie. A autorka pokazuje nam, że następstwo tragicznych wydarzeń jest sumą naszych wyborów. Nie chcę tutaj analizować poszczególnych postaci, ale autorka postarała się o ich różnorodność. 

 Kolejnym plusem jest język, który nie jest wydumany, ale prosty i książkę czyta się szybko. Książkę można podzielić na trzy części. Losy przed wypadkiem, opis wypadku i to, co wydarzyło się potem. Było mi smutno, że pisarka uśmierciła jedną z pozytywnych postaci, a ocaliła te mniej lubiane. Ale nic nie dzieje się przypadkowo.
Osobiście odebrałem tę opowieść, jako ostrzeżenie dla ludzi i wypływające z treści głębokie treści moralne. „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie” chciałoby się teraz powiedzieć. Jako to w życiu bywa nie zawsze jest sprawiedliwie. 

 Przyznaję się do faktu wielkiego zaangażowania w treść. To taka życiowa historia, której czytanie człowieka porusza i skłania do refleksji. Powinny po nią sięgnąć szczególnie młode kobiety, ale nie tylko. Mam jednak świadomość do czytelników. Obawiam się, że postacie pokroju książkowej Moniki nie czytują książek. Doskonała proza obyczajowa.
To była moja pierwsza przygoda z autorką, ale z przyjemnością sięgnę po inne tytuły. Z pewnością się nie zawiodę. Oczywiście serdecznie zachęcam do lektury każdego, kto kocha powieści obyczajowe z naszego podwórka.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…