Przejdź do głównej zawartości

"W zakątku cmentarza czyli koniec wnieczności" - Magdalena Kawka


  Magdalena Kawka jest mi znana z poprzednich książek, które są zupełnie inne od najnowszej. Tym razem autorka zabiera nas na cmentarz, na którym wiele się dzieje, ale o czym żywi nie mają pojęcia. Życie na cmentarzu toczy się nie tylko wśród odwiedzających bliskich. 
 Pisarka pokazała nam "cmentarny humor", przedstawiając historię zabawną, lekką, ale jednak z odrobiną budzącej się refleksji nad przemijaniem. A wszystko w tonacji humoru i lekkości.

  Czy duchy mogą zajmować się sobą i wchodzić w interakcje? Jak najbardziej mogą. Wszystkich "domowników" emocjonują odkryte tajemnice proboszcza i nobliwej damy, większości znanej doskonale. Czy duchy są zdolni do zauroczenia, albo miłości? A dlaczego nie? 

  Wiele się dzieje w tej historii. Podobają mi się postacie, polubiłem je i doskonale się bawiłem w trakcie lektury. "W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności" to szalona podróż bez trzymanki. Jednak wielka dawka humoru nie jest głównym atutem tej powieści. Mamy tutaj do czynienia z refleksją na temat przemijalności, życia po drugiej stronie i spojrzenia na przemijanie z refleksją. Każda postać jest niepowtarzalna, podobnie jak w życiu,z  własnym kodem DNA.

  Autorka ma talent, który porusza. Nieważne co napisze, nieważne o czym napisze. Zawsze to zostaje w czytelniku. Niełatwo jest napisać taki tekst z lekkością i przekonaniem czytelnika co do intencji. Niewątpliwie napisanie takiego tekstu wymaga pewnej odwagi, ale również znajomości pewnych kanonów i nazw technicznych.

 Kolejne brawa dla Magdy Kawki. Mnie już dawno przyzwyczaiła do jakości swoich tekstów. Polecam.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…