Przejdź do głównej zawartości

Benedict Carey - "Jak się uczyć?"

 Książka z trójwymiarową okładką, pięknie wydana, przykuwająca uwagę. Czy to wystarcza, aby była warta zakupu?

 Proces uczenia się, przyswajania wiedzy w szkole czy poza nią trwa całe życie. Jest to naturalny stan funkcjonowania człowieka. Doświadczenie jest częścią tego procesu. Oczywiście jako kilkulatkowie rozpoczynamy proces edukacyjny, a większość z nas kończy go w wieku dorosłym. Szkoła kojarzy się z nauką, ale czy potrafimy efektywnie się uczyć?

 Carey napisał książkę pod wielce obiecującym tytułem, która jest poradnikiem, co można wydedukować na podstawie tytułu. Co więc otrzymujemy? Kolejne obietnice na "złoty środek" w czasie którego opanujemy dwa języki obce w tydzień? Żmudne powtarzanie do egzaminów? A może istnieje metoda na szybkie zapamiętywanie długich tekstów?
 Autor niczego nie obiecuje, nie snuje niestworzonych teorii i nie obiecuje gruszek na wierzbie. Jako dziennikarz naukowy napisał książkę, która w większej mierze opisuje doświadczenia powstałe na przełomie dziesięcioleci dotyczące zapamiętywania, kojarzenia faktów i intuicji. Właśnie tak. Intuicja jest niezbędna chociażby przy testach, przy których jesteśmy zieloni. Każde doświadczenie wnosiło kaganek świata wiedzy do tematu, robiąc krok ku udoskonaleniu technik nauczania. 
 Oczywiscie autor rozpoczyna wywód od roli mózgu i jego niewymiernego udziału w procesie zapamiętywania i przechowywania informacji.
Carey udowadnia, iż drobne zmiany w naszych nawykach przynoszą niewymierne efekty w pamięci długotrwałej. Wszystko to, czego nas uczono idzie do lamusa. Byłem zaskoczony teoriami, ale popartymi twardymi dowodami w postaci wielu powtarzanych eksperymentów. Często "królikami doświadczalnymi" były grupy studentów, ale nie dostawali informacji o eksperymentach. Wyniki zaskakują i dają do myślenia, a wszystko znajduje się w podsumowaniu.

 Książkę czyta się szybko, za sprawą dobrego przekazu. Autor o rzeczach trudnych pisze w sposób naprawdę przyjemny. Doceniam jego pracę, przewertowanie setek książek w poszukiwaniu opisów eksperymentów i analizy porównawczej. Autor okazał się być doskonałym detektywem tropiącym fenomen pamięci i jej ulepszania. Udowadnia że można uczyć się szybciej i zapamiętywać na dłużej. Nie podaje żadnych trików, ale opiera się na solidnej wiedzy. Dlatego ten poradnik polecam ze względu na zawartość merytoryczną. Książka wnosi nowe rozdziały do tematu uczenia się i zapamiętywania.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…

B. A. Paris - "Za zamkniętymi drzwiami"

Generalnie czytam powieści, które wydawcy reklamują i które podobno są wybitne. "Za zamkniętymi drzwiami" zakupiłem w promocyjnej ofercie, w formie ebooka. Wcześniej zapoznałem się z opiniami czytelników. Opinie w większości były pozytywne, więc dałem szansę tej historii. 
 Ta, wydawać się może być na pozór banalna. Już tytuł wiele zdradza. Małżeństwo, na pozór szczęśliwe, ale po drugiej stronie drzwi, w domu, do którego nikt nie ma dostępu, dzieje się tragedia. On, ona i jej siostra, o która toczy się wojna. Paris zaskoczyła mnie umiejętnością wyciągnięcia z takiej historii pewnej świeżości, która nie pozwoliła oderwać mi się od książki w ciągu nocy. 
 Świat widziany oczami osoby przetrzymywanej czyli Grace  w zamknięciu, zmuszanej do dziwnych praktyk względem oprawcy, zastraszanie i zmuszanie do grania przed innymi szczęśliwego małżeństwa nie jest normalne. Oprawcą jest Jack - prawnik, który pracuje na co dzień broniąc maltretowane kobiety.
 Autorka podzieliła książkę, pr…