czwartek, 18 czerwca 2015

Krystyna Mirek - "Francuska opowieść"

 "Francuska opowieść" jest moją pierwszą opowieścią autorki znanej z popularnych powieści obyczajowych, prywatnie nauczycielki języka polskiego. Nieświadomie sięgnąłem po drugą część perypetii rodaków na obczyźnie. Dowiedziałem się o tym przypadkowo po zakończeniu lektury. Wcale mi to nie przeszkadzało, ale czasami stawiałem sobie pytania dlaczego np. mężczyzna żyje na winnicy  a jego dzieci wychowuje jego siostra.

 "Francuska opowieść" jest historią toczącą się w południowej Francji. Grupa znajomych chce pogodzić wakacje z zarobkami. Każdy z nich jest inny i każdy nosi w sobie wielką tęsknotę za czymś ulotnym, prawdziwym i stabilnym. Czy wakacyjna podróż okaże się spełnieniem i odnalezieniem życiowej przystani? Wielką rolę w powieści odgrywa winnica i jej właściciel - Hrabia i jego brat.

 W powieści toczy się kilka wątków. Autorka wykazała się dużą dojrzałością ludzkiej psychiki, nadając postaciom wielki koloryt, pokazując ich cienie i blaski. A każda z postaci jest niepowtarzalna. Na uwagę zasługuje zwrócenie uwagi na miejsca. Pisarka bez problemu radzi sobie z opisaniem miejsc, porywając czytelnika w wir tajemniczych a zarazem niezwykle ciekawych miejsc. 

 "Francuska opowieść" to mądrze napisana powieść. Nie ma tutaj udawania, niepotrzebnych ozdobników. Za to jest słońce, romanse, ludzkie problemy i rozterki. Niczym w prawdziwym życiu. Z pewnością za krótki czas sięgnę po poprzednią część przygód bohaterów z którymi zdążyłem się zaprzyjaźnić. Idealna lektura na zbliżające się wakacje. Polecam.
Prześlij komentarz

Francis Scott Fitzgerald - "Wielki Gatsby"

Jedne książki zwyczajnie się czyta, inne książki się przeżywa. "Wielki Gatsby" należy do tej drugiej grupy. Arcydzieła literat...