piątek, 24 lipca 2015

Julia Knop - "W co wierzą katolicy"

 Na tylnej okładce widzimy zdanie "Najkrótszy przewodnik po wierze i praktykach religijnych Kościoła katolickiego". Mam problem z adresatami tego przewodnika. Katolicy teoretycznie powinni znać treść tej książki, a osoby spoza Kościoła mogą czuć niechęć przed takimi lekturami. Zupełnie niepotrzebnie.

 Książka jest podzielona na siedem rozdziałów, które w podrozdziałach odwołują się do nauk Kościoła Katolickiego. Mamy tutaj działy takie jak: poszerzanie horyzontu, wiara i modlitwa, chrześcijańska rachuba czasu, sakramenty, zmysły i sensualność, kościół lokalny - kościół powszechny oraz jak być chrześcijaninem?

 Podoba mi się forma przekazu. Jest prosta, mimo że autorem jest profesor teologii systematycznej i pedagogiki religii na Uniwersytecie we Fryburgu. Autorka już we wstępie zapewnia iż chrześcijaństwo nie jest suchą i abstrakcyjną teorią, lecz sposobem kształtowania życia. 

 Czy w XXI wieku jest potrzeba wydawania tego typu książek. Z autopsji wiem że jak najbardziej. Mamy tutaj wiele ciekawostek z życia Kościoła, a Julia Knop wychodzi poza sztywne ramy katechizmu przekazując proste i mądre lekcje na temat życia i Kościoła. Czy w Kościele Katolickim jest miejsce na różnobarwność i własne myślenie? Niestety większość wierzy w to co przekazują media, pokazujący Kościół jako miejsce ludzi żyjących w średniowieczu. A przecież Kościół nie tylko świątynie, ale to również wierni. Bez cienia wątpliwości uważam że warto sięgnąć po tę pozycję odkładając uprzedzenia. 
Prześlij komentarz

Hope Jahren - "Lab girl"

  Czytanie książek, w których ludzie dzielą się swoją pasją, wyzwala we mnie wiele pozytywnej energii. Zawsze zakładam, że cały tekst jes...