sobota, 10 października 2015

"Pąki lodowych róż" - Zbigniew Zborowski

 Nie jest prostą sprawą pisać o TAKIEJ literaturze. Autor stworzył sagę rodzinną, która przenika przez skórę, którą chłonie się wszystkimi zmysłami. "Pąki lodowych róż" to urzekająca opowieść napisana z wielkim rozmachem. Zbigniew Zborowski stworzył postacie zupełnie różne, często bardzo samotne, a do tego wymknął się konwencjom literackim. Czym jest ta powieść? Historią o bólu, o szukaniu tożsamości, o chorobach których postacie  nie są świadome. Jest to niezwykle przejmująca opowieść o ludzkich tragediach i wręcz obsesji odkrycia rodzinnych tajemnic. 

 Pisarz nie oszczędza czytelnika. Zalewa go szczegółami , budując przez to misterną opowieść na wysokim poziomie. Na niespełna 390 stronach napisał historię która tętni własnym życiem. Zborowski tchnął w fabułę życie, realizm i coś na kształt magi. Z sobie znaną lekkością przemieszcza się w czasie, w miejscach jakby sam tego doświadczył. Miałem wrażenie że czytam relację czynnego obserwatora. Na uwagę zasługują rysy psychologiczne. Postacie są wyraźne w swoich interakcjach, pisarz nie pozostawia ich samych sobie. "Pąki lodowych róż" to historia nie mająca prawa mieć szczęśliwego zakończenia. A jak jest? 

  Pisarz lawiruje z czytelnikiem misternie łącząc wątki. W trakcie czytania czułem zimne miejsca opisywane w książce, na policzku czułem szczypanie mrozu. Pisarz posiada niezwykły dar sugestywnego  przekazywania tego, co chce. Doskonały warsztat i dbanie o szczegóły pokazuję że powieść nie powstała z dnia na dzień. 

 Sam autor jest postacią niezwykłą. Dziennikarz, podróżnik, nurek. Przemierzył Indie, Nepal i Pakistan. 

 "Pąki lodowych róż" to opowieść dla oczekujących od literatury czegoś więcej niż dobrej zabawy. Serdecznie polecam. 
Prześlij komentarz

Hope Jahren - "Lab girl"

  Czytanie książek, w których ludzie dzielą się swoją pasją, wyzwala we mnie wiele pozytywnej energii. Zawsze zakładam, że cały tekst jes...