poniedziałek, 2 maja 2016

Łukasz D. Kaczmarek - "Pozytywne interwencje psychologiczne. Dobrostan a zachowanie intencjonalne".

 Autor podjął się napisania książki traktującej o szeroko pojętej definicji szczęścia w ujęciu naukowym. W ośmiu rozdziałach zgłębia temat dobrostanu, dzieląc go na kierunki występujące w nauce. Nigdy nie czytałem takiego opracowania, a nawet niewiele wiedziałem na temat pozytywnych interwencji psychologicznych. Musze przyznać, że autor rzetelnie podszedł do tematu, zajmując się nie tylko teoriami, ale również dostajemy załączniki - testy do pomiarów pozytywnego i negatywnego doświadczenia, kwestionariusza szczęścia Steen  oraz inne. 

 Książka jest doskonałym opracowaniem skierowanym głownie dla psychologów, pedagogów i osób zajmujących się pomaganiem. Napisana jest językiem zrozumiałem dla większości. Wydaje mi się, że większość decydujących się sięgnąć po książkę odnajdzie tam mnóstwo pożytecznych informacji. Tutaj muszę zaznaczyć, ze książka nie jest podręcznikiem, ale rzetelnym opracowaniem naukowym. Autor przytacza wiele badań, co pomaga czytelnikowi w przyswojeniu sobie często stosunkowo zawiłej wiedzy. Mnie najbardziej przypadł do gustu podrozdział "Rola państwa w kształtowaniu szczęścia obywateli". Każdy rozdział kończy się wnioskami, co pomaga przyswoić w pigułce dany tekst. 

 Ja po książkę sięgnąłem z ciekawości. Wiele lat temu pisałem pracę magisterską na temat zachowań prozdrowotnych na przykładzie konkretnej grupy. Dzięki tej pozycji odświeżyłem sobie kilka teorii, a całość pozytywnie mnie zaskoczyła. "Pozytywne interwencje psychologiczne" to nie jest książka dla każdego. Dlatego polecam psychologom i ludziom mającym styczność z dyscyplinami psychologicznymi. 
Prześlij komentarz

Zapowiedz ksiązki

Dzisiaj zapowiedź książki, która ukaże się 28 lutego. „Unf*uck Yourself. Napraw sie” to bestsellerowa książka Gary’ego Johna Bishopa, znaneg...