Przejdź do głównej zawartości

Artur Urbanowicz - "Gałęziste"

 Po powieść sięgnąłem przypadkowo, właściwie impulsem była propozycja autora.Niezbyt często sięgam po debiuty, gdyż nigdy nie wiem, czego mogę się spodziewać. Pan Artur jest młodym człowiekiem i "Gałęziste" to historia młodej pary jest jego odpowiedzią na to, co drzemie w jego duszy i w jego wyobraźni. Obiecałem szczerą opinię, nie stosuję taryfy ulgowej ze względu na staż w literackim świecie.

 Okładka jest czarno biała. Widzimy młodą kobietę, będącą w dziwnej figurze, niczym ukrzyżowania, wkomponowaną w drzewo. Okładka wprowadza czytelnika w tematykę, która jest mroczna i tajemnicza , a przy tym jest w niej coś niepokojącego. Niestety, książka jest klejona, ale po przeczytaniu widzę, ze klej jest solidny i wytrzymała moje wertowanie. Więc ta kwestia na plus.

 O czym opowiada młody autor? Młoda para ( Karolina i Tomasz) wybiera się na wspólny wypad w słabo zaludnione tereny. Wszystko dzieje się w okresie Triduum i Świąt Wielkiej Nocy. Kiedy przyjeżdżają na miejsce, okazuje się, że w miejscu, w którym zarezerwowali pokój, nikogo nie ma. Po kolejnej próbie połączenia się ktoś odbiera, informując, iż ...zapomnieli o ich rezerwacji. W ramach rekompensaty proponują darmowy pobyt u innych gospodarzy, w sąsiadującej wiosce. Tutaj okazuje się, że w domu kolejnych rodziny zmarł dziadek, a to dopiero początek "niespodzianek".

 Zacznę od plusów. Autor ma bez wątpienia wielki talent, z pewnością o nim usłyszmy, ja jednak nie wiem, kto ma być końcowym odbiorcą? Za dużo wulgaryzmów, za dużo kolokwializmów. Ja jestem w stanie zrozumieć, że młodzież porozumiewa się w taki sposób, ale to raczej nie powinno dotyczyć narratora. 

 Dla mnie największym minusem jest opis stosunku seksualnego. Nie każdy ma ochotę czytać tak dokładne opisy. Gdzie pozostawienie wyobraźni dla odbiorcy? Inne minusy dotyczą fabuły. Momentami za dużo opisów i zbyt rozwlekłą akcja. Szukałem czegoś oryginalnego, co mnie zaskoczy, skupi na dłużej moją uwagę.Owszem, jest kilka scen, które przykuły moją uwagę.

 "Gałęziste" to opowieść w stylu Dardy, widzę tam kilka wielkich podobieństw, ale nie oznacza to, że Artur Urbanowicz nie ma wyobraźni. Wręcz przeciwnie. Książka jest napisana poprawnie, co na debiut jest wielkim osiągnięciem.  Sama historia jest ciekawa i czyta się ją szybko, mimo dużej objętości. Gałęziste to opowieść zawierająca wątki obyczajowe, thrillera, oraz horroru. 
 Warto sięgnąć, szczególnie polecam fanom książek z lokalnymi legendami, wielbicielom tajemnych miejsc. 

  Całość oceniam pozytywnie. "Gałęziste" to historia przemyślana, dopracowana, ale według mniej skierowana do młodszych czytelników (pełnoletnich). Autorowi życzę wielu książek, wydawanych w wydawnictwach tradycyjnych, bez modelu vanity press. Z pewnością autor ma wielkie szanse na realizację swoich marzeń, ale niestety wszystko przychodzi z czasem. 

Polecam. 
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…