wtorek, 14 czerwca 2011

"Loteria" - Patricia Wood

 Od dawna polowałem na tę książkę i bardzo się ucieszyłem kiedy miałem okazję ją przeczytać. Jak się okazało nie pomyliłem się. Autorka Patrycja Wood w swoim życiu robiła prawie wszystko, a teraz napisała książkę. Przygotowuje doktorat na temat osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Książkę czytałem powoli, gdyż smakowałem każdy rozdział. To piękna historia opowiedziana oczami niepełnosprawnej osoby. Perry ma iloraz inteligencji wynoszący 76 punktów, przez co bardzo cierpi gdy nie jest akceptowany przez otoczenie. Wychowuje go babcia i ona uczy go funkcjonowania w brutalnej rzeczywistości. Kiedy babcia umiera wszystko się zmienia. Perry wygrywa na loterii 12 milionów dolarów i jak można się domyślić nagle rodzina przypomina sobie o jego istnieniu, nawet jego matka pozwala się do niego zwracać słowem "mamo". Ale Perry ma ciągle w głowie nauki babci, która wpoiła mu wiele ostrzeżeń. Ale ma również lojalnych przyjaciół którzy chronią go przed złymi wpływami tych którzy chcą go skrzywdzić i zabrać pieniądze. Patricia Wood napisała piękną opowieść o przyjaźni, lojalności, o ludzkiej krzywdzie i tym jak ważni są przyjaciele i jak ludzie się zmieniają pod wpływem pieniędzy. Czekałem na taką książkę i cieszę się że ją przeczytałem. Bardzo się wzruszałem podczas tej lektury. Tak naprawdę w tej historii niepełnosprawny intelektualnie Perry jest zwycięzcą. Jego przemyślenia i jasność myślenia pozwalają mu zwyciężać.O książce można pisać wiele, ale nic nie zastąpi jej przeczytania, a zapewniam że to piękna, wartościowa lektura i mająca wiele wspólnego z rzeczywistością.

  Na uwagę zasługuje również wykonanie książki, która została starannie wydana. Książka jest szyta i klejona, a okładka jest wykonana z plastiku z dwiema wkładkami wewnętrznymi. Cieszę się że wiele wydawnictw wzięło udział w patronacie medialnym tej książki.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu
Prześlij komentarz

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

 Z książkami Remigiusza Mroza mam problem. Jedna jest w moich oczach wybitna, a kolejna słaba. Według mnie "Zaginięcie" jest cz...