"Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie serjnego mordercy" - John Leake

   Właśnie zakończyłem lekturę książki która zdecydowanie zmienia moje spojrzenie na książki kryminalne. Napisana o człowieku który naprawdę istniał i mordował. Naprawdę był pisarzem i synem prostytutki.  W życiu jest czasami tak że płacimy w dorosłym życiu za swoje błędy z dzieciństwa i błędy rodziców. Tak było w sytuacji Jacka. Pierwsza kobietę zabił, dlatego iż przypominała mu jego matkę, która go porzuciła w moim wieku i wychowywał go dziadek z problemem alkoholowym. Jack Unterweger po zamordowaniu osiemnastoletniej dziewczyny dostaje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Za kratami pisze swoją pierwszą powieść "Czyściec" która okazuje się bestsellerem i daje mu przepustkę do krainy wolności. Jako pedagoga resocjalizacji interesuje mnie profil tego mordercy, dlatego z przyjemnością czytałem tok jego myślenia, szczególnie zaznaczając fragmenty z jego przemyśleniami. Niestety psychopatyczni mordercy mają to do siebie że doskonale grają, potrafią wtopić się w tłum i przekonać innych do swojej niewinności. To wielcy psychomanipulatorzy którzy potrafią przekonać tłumy do swoich racji. Jack Unterweger był inteligentny i przebiegły, a miał w sobie coś więcej - potrafił oczarować każdą kobietę.

  Książkę czyta się wspaniale. Autor doskonale prowadzi dialog z czytelnikiem przeprowadzając go przez arkana kolejnych morderstw i zaskakuje akcją i zwrotami akcji. Książka nie zawiera wiele przemocy co jest dla mnie dodatkowym atutem. Jest napisana w sposób przyjazny nawet dla bardziej wrażliwego czytelnika nie obeznanego z tym gatunkiem literackim. Serdecznie polecam. Chce ktoś wiedzieć jak wyglądał morderca, któremu poświęcono tę książkę? Oto jego zdjęcie...


  Na koniec dodaję link dla wszystkich którzy chcą zobaczyć w Polsce spektakl o tym pisarzu z Malkovichem w roli głównej.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu


16 komentarzy:

 1. I kolejna książka, którą muszę przeczytać. Stanowczo za dużo intrygujących pozycji zostało ostatnio wydanych:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna pozytywna opinia tej książki. Trzeba się skusić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie ta książka także zrobiła kolosalne wrażenie, pewnie dlatego, że oparta jest na losach realnej osoby... I to w tym wszystkim jest chyba najstraszniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten sympatyczny pan o miłym spojrzeniu to psychopatyczny morderca?
  O matko!
  Książkę mam w planach,muszę sie dowiedzieć co kierowało tym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce, ale nie miałam zielonego pojęcia, że napisał ją człowiek, który faktycznie był mordercą. No i przepadłam. Wchodzę na stronę Znaku i szaleje z koszykiem:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolomanka, nie napisał tej książki człowiek który jest mordercą, ale to jest książka o człowieku który był mordercą :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Odciskam moją łapkę i pozdrawiam serdecznie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Akurat tą książkę maiłam dzisiaj w ręku. Nie wiem czemu, ale nie zaciekawiła mnie i odłożyłam ją na półkę. Jak widać muszę naprawić mój błąd i ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam obawy co do niej, ale może się skuszę na nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Znowu coś dla mnie! Zdecydowanie przeczytam!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio ciągle ktoś mnie tą książką kusi :) Chyba w końcu ulegnę i ją kupie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kusisz, kusisz, ale i straszysz... Bo na zdjęciu widzę zupełnie normalnego mężczyznę, mogłabym go minąć w supermarkecie - a to morderca. Ech.

  OdpowiedzUsuń
 15. z jednej strony książki takie jak ta fascynują czytelnika i bez wahania po nie sięgamy, a drugiej robią z brutalnych morderców kogoś w stylu gwiazdy... osobiście mam do całości mieszane uczucia.

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Alan Gibbons - "Hate"

  "Hate" to kolejna książka, niezbyt obszerna, o której tak naprawdę można napisać zupełnie niewiele i aż niewiele. Autor zazna...