"Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej" - Sławomir Koper

  Od jakiegoś czasu chciałem przeczytać bodaj jedną książkę tego autora. Książki szybko znikają z półek księgarni i są dodruki, co świadczy o tym że mamy do czynienia z książką która wiele wnosi dla czytelnika. Na mój pierwszy ogień poszło "Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej". Nie zawiodłem się, a dobrze się bawiłem czytając o życiu notabli poprzedniego wieku. Sławomir Kopeć jest z zawodu historykiem i jak widać w tej książce wybornym znawcą tematu który podpiera fachową bibliografią.

   O czym jest ta książka i dla kogo? Myślę że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Są tutaj  zabawne historie, anegdoty i historie poważniejsze. Wszystko jest subtelnie wyważone i stonowane. Autor opowiada kto i gdzie oraz z kim pijał herbatki, wkład w grę w brydża, jest rozdział o zainteresowaniach ówczesnej elity sprawami okultyzmu i wielu innych ciekawych przypadkach pojedynczych osób jak i społeczności. Kogo spotkamy na kartach tej fascynującej książki? Wiele postaci, które nie sposób tutaj zliczyć, ale ja pozwolę sobie nadmienić że mamy tutaj takie nazwiska jak Piłsudski, Wieniawa, Paderewski, Mościcki i dziesiątki innych. Nie jest to typowa książka historyczna, ale raczej można ją potraktować jako opowieść o postaciach które są nam znane z lekcji historii, a opowiadania jako te o których nie uczono nas w szkołach. Jeżeli ktoś uważa ze to były nudne czasy to po przeczytaniu tej książki z pewnością zmieni zdanie. Ta książka wciąga i bawi, dodatkowo poznajemy ciekawe fakty z życia ludzi którzy w tamtych czasach wiedli prym  w naszym państwie. Ja sam nie jestem jakiś wielkim fascynatem historii, ale z przyjemnością sięgnę po drugą książkę tego autora "Życie Prywatne Elit Artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej". Przy tej bawiłem się wyśmienicie. 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


16 komentarzy:

 1. Poluję na ten tytuł, poleciła mi go jakiś czas temu znajoma, mam nadzieję, że na urlopie uda mi się go przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na ten tytuł, poleciła mi go znajoma, mam nadzieję, że na urlopie uda mi się przeczytać tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka nieco poza moimi zainteresowaniami i nie zwróciłabym na nią uwagi, gdyby nie Twoja recenzja:). Jak będę miała okazję, to chętnie przeczytam. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam i czytałam już wiele dobrego o tej książce. Mam nadzieje, że uda mi się na nią trafić.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 5. mnie kusi ogromnie ta druga pozycja, koniecznie muszę zaopatrzyć się jednak w obie książki, bo jako miłośniczka historii myślę, że czytanie będzie bardzo owocne :) Jeżeli chodzi o "Spór o istnienie" to faktycznie, tzreba tej książce poświęcić znacznie więcej niż tydzień, czy nawet dwa. Szczerze mówiąc, to książka na całe życie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie dla mnie, choć może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem pasuję, kompletnie nie moja bajka, aczkolwiek recenzja interesująca:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem tej książki bardzo ciekawa i tych czasów, więc na pewno sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. o, to coś dla mnie i
  Bolesław Wieniawa-Długoszowski na okładce, Jego uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o książce, zazdroszczę, bo historię, a szczególnie tę mniej oficjalną - uwielbiam. Mam nadzieję, że kiedyś dotrę do autora.:)

  OdpowiedzUsuń
 11. jest ona na mojej liście do kupienia w najbliższym czasie, bo trafia w dziesiątkę w moje zainteresowania. Cieszę się, że masz o niej takie zdanie, jak się spodziewałam

  OdpowiedzUsuń
 12. Próbuję wygrać tę książkę w konkursie, mam nadzieję, że się uda i będę mogła ją wkrótce przeczytać ;) Mam trochę słabość do dawnych czasów :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. swego czasu Dorota Wellman opowiadała o tej serii i również ją zachwalała, ale jak dla mnie coś mi się zdaje, że za dużo tu historii.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam książki o prawdziwych ludziach, książki dokumentalne, reportażowe, biografie. Ta może mnie nie zainteresuje,ale życie artystyczne elit-to brzmi ciekawie. Czekam na recenzję :)

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Joanna Opiat - Bojarska - "Ucieczka"

  Książkę zamierzałem przeczytać jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem jej zapowiedź. Escape room to miejsca mi nieznane, ale powstaje ich co...