wtorek, 12 lipca 2011

"Słowo pirata" - Magdalena Starzycka

   "Słowo pirata" jest książką po którą sięgnąłem z przyjemnością. Już okładka mnie zaciekawiła. Stara mapa na zielonym tle, stary kompas. Typowe atrybuty pirata, dlatego nie mogłem się pohamować aby książkę przeczytać. Wcześniej przeczytałem wiele pozytywnych recenzji. Temat również jest bardzo ciekawy, więc dlaczego nie? - pomyślałem.

    Autorka przenosi nas w trzy strefy czasowe. Kupiec Friedrich Stein ze swoją załogą zostaje zaatakowany na  przez statek piratów. Jego statek zostaje kompletnie zniszczony. Na brzegu gdy odzyskuje przytomność odnajduje żywego pirata, który był przywódcą załogi pirackiej i postanawia uratować mu życie, chociaż nie jest to dla niego prosta decyzja. 
Druga strefa czasowa to czas trwającej drugiej wojny światowej. Jesteśmy w Łodzi, gdzie poznajemy ród Beneszów, potomków średniowiecznego kupca.  Beneszowie również są ludźmi honoru i odwagi, co nie jest łatwe w okresie w którym przyszło im żyć.
Trzeci okres to XXI wiek. Aleksandra Benesz dowiaduje się nieoczekiwanie o spadku, który czeka na nią w Szwajcarii w Zurychu. Z początku podchodzi do tego z dystansem, ale wkrótce rozumie że nie jest to dowcip. Powoli wchodzi w świat, o którym nawet nie marzyła. 

   Magdalena Starzyńska jest łodzianką, ale zgrabnie zarysowuje inne kultury i państwa. Doskonale pokazuje czasy z różnych epok, zgrabnie przemieszczając nas pomiędzy kolejnymi wydarzeniami, miejscami i postaciami. Autorka doskonale wiedziała co chce przekazać, bawi się miejscami i konstruuje z olbrzymią dokładnością miejsca dokładnie je uwidaczniając w świecie bohaterów.

   Bohaterka pokazuje czym jest honor, przyjaźń czyli wartości które niestety zanikają w czasach współczesnych ulegając przekształceniom. Ja sam gratuluję autorce pomysłu na tę książkę i liczę że wkrótce zapoznam się z jej drugą książką "Spijając filiżankami słońce".
Prześlij komentarz

B. A. Paris - "Na skraju załamania"

  Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w "Za zamkniętymi drzwiami".  Tym razem poznajemy Cas...