"Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka" - Robert Cialdini

   Sięgamy po coś co jest nam zbędne po namowie innych ludzi? Kupujemy w sklepie rzeczy które po powrocie rzucamy w kąt, gdyż nie są nam do niczego potrzebne? Pozwalamy sobą sterować? Uważamy że towar droższy jest lepszy niż tańszy odpowiednik? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiesz pozytywnie to jest książka dla Ciebie.

  Po tę pozycję po raz pierwszy sięgnąłem kiedy zaczęło być o niej głośno w naszym kraju. Na studiach była to jedna z lektur obowiązkowych, a teraz miałem okazję przeczytać nowe i poszerzone wydanie. Psychologia to mój konik, dlatego uwielbiam książki tego typu, które nie są płytkimi poradnikami skopiowanych teorii z innych książek. Książka jest podzielona na osiem rozdziałów dotyczących: narzędzi wpływu, reguł wzajemności, zaangażowania i konsekwencji, społecznego dowodu słuszności, lubienia i sympatii, autorytetu, niedostępności  oraz wpływu w mgnieniu oka. Książka jak zwykle zrobiła na mnie duże wrażenie. Czym jest ta książka? Jest czymś w rodzaju Biblii dla tych, którzy chcą w końcu kontrolować siebie i nie pozwalać na przejmowanie kontroli nad nimi przez innych. Oczywiście to jest bardzo ogólnikowe stwierdzenie.

  To nie jest poradnik, ale nie jest to również kolejna nudna, naukowa książka. To książka która przedstawia badania naukowe, teorie, a do tego jest mnóstwo opinii czytelników oraz są również zdjęcia, które doskonale korespondują z tematyką podawaną nam przez profesora Cialdiniego. Dla mnie ważne jest to że autor zasypuje nas przykładami z życia, które możemy odnieść do naszego środowiska i doświadczeń. Serdecznie polecam każdemu. Przy tej książce nie można się nudzić, ale naprawdę możemy się wiele dowiedzieć o tym co nas dotyczy. Do książki jest dołączona płyta CD z wykładem profesora. To fascynująca podróż w głąb nas samych widzianych oczami innych.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwom :


oraz 

15 komentarzy:

 1. Uwielbiam psychologię w każdej postaci i coś czuję, że książka mi się spodoba. Dopisałam do listy:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam Cialdiniego na studiach. Na zajęcia z negocjacji. Interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozycja wydaję się niezwykle ciekawa.
  Zastanawiam się tylko na ile znajomość tych zjawisk pomoże nam przemieszczać się we współczesnym świecie?
  Czy te porady będą praktyczne i czy dzięki przeczytaniu tej pozycji będę je stosować ?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na książki tego typu patrzę mało przychylnie. W domu na półce leży kilka lektur w tym guście i jakoś nie mogę się przekonać...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, może to być zacna książka. Jak znajdę to zajrzę, może się czegoś nauczę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak jak kasandra, lubię psychologię i często sięgam po psychologiczne książki. Niektóre okazały się zupełną pomyłką, ale mam nadzieję, że nie będzie tak z tą pozycją i wykorzystam tajniki podane przez autora, w prawdziwym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bellatriks, na Cialdiniego warto spojrzeć przychylnie:) To świetny podręcznik samoobrony przed manipulacją. Zawartą wiedzę można oczywiście wykorzystać do celów niekoniecznie etycznych, ale to już indywidualny wybór. Polecam!
  biedronka, książka jest napisana przejrzystym językiem, poparta przykładami i ćwiczeniami. Zupełnie inaczej będą wyglądać Twoje wizyty w supermarketach:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wywieranie wpływu na ludzi? Podoba mi się, muszę koniecznie przeczytać! xD

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podrzucę mojej Mamie, ma problemy z asertywnością:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj coś typowo dla mnie. Co prawda, nigdy nie byłam łasa na zakupy, promocje i wszelkie manipulacje, ale uwielbiam taką tematykę, szczególnie NLP!;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Właściwie od narodzin jesteśmy "skazani" na wszelkiego typu manipulacje, a potem sami uczymy się manipulować.
  Pomimo wszystko nie podzielę entuzjazmu tej pozycji,ale tylko dlatego, że może ona również stać się narzędziem do zła, a tego byśmy nie chcieli.
  Na pewno książka do mądrego poczytania i wyciągnięcia swoich słusznych wniosków.
  Psychologia reklamy nie jest przeze mnie mile widziana,bo skłania się do ukierunkowywania umysłów ludzkich do bezmyślnego przyswajania tego, co w gruncie rzeczy bywa naciąganiem. Jednak pokolenia młodsze ode mnie wybierają ten kierunek z przyczyny, że się opłaca. Logiczne i smutne.
  Psychologia społeczna jednak nie cieszy się teraz natłokiem chętnych by ją zgłębić bardziej niż tylko jeden semestr.
  Pamiętajmy by czerpać wzorce dobre i mądre, bo cała sztuka bycia polega na tym by być i nie szkodzić. Skomplikowane? Ogromnie. ale nie niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli będę miała okazję to z pewnością ją przestudiuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wywieranie wpływu... Miałam na studiach również. Wydawnictwo specjalizowało się w takich książkach. :) Naukowych.

  OdpowiedzUsuń
 14. Barbaro, to że techniki manipulacji zawarte u Cialdiniego są wykorzystywane do naciągania ludzi to więcej niż pewne. Każdy ma prawo do wyboru swojej drogi życiowej i narzędzi, którymi się posługuje. Jeżeli wykorzystuje innych ludzi - jego wybór. Warto zabezpieczyć się przed takimi ludźmi i jak najlepiej być odpornym na ich manipulacje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię tego typu ksiązki i chętnie sięgnę po ten tytuł. Warto wiedziec jak bronić się przed manipulacją

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Joanna Opiat - Bojarska - "Ucieczka"

  Książkę zamierzałem przeczytać jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem jej zapowiedź. Escape room to miejsca mi nieznane, ale powstaje ich co...