wtorek, 16 sierpnia 2011

"Ameryka nie istnieje" - Wojciech Orliński

  Wojciech Orliński - dziennikarz Gazety Wyborczej wybrał się w podróż po USA i napisał książkę pod przewrotnym tytułem "Ameryka nie istnieje". Nasze wyobrażenie , szczególnie ciut starszych o Ameryce jest jednoznaczne - to kraina mlekiem i miodem płynąca. A jak jest naprawdę? Autor zabiera nas w kultowe miejsca, które znamy głownie z filmów i fotografii szukając wspólnego mianownika między przeszłością, teraźniejszością i naszymi wyobrażeniami o współczesnej Ameryce. Co zawiera książka? Trudno jest jednoznacznie napisać o czym jest ta książka. Nieduży rozmiar i obszerna treść. Kawałek dobrej historii wybranych Stanów oraz wydarzeń i zwyczajów lokalnych społeczności. Autor wysuwa wiele ciekawych wniosków z którymi można się zgadzać, ale niekoniecznie. Na końcu książki znajdują się zdjęcia, które pozwalają nam zobaczyć Amerykę w XXI wieku.

   Książka ujęła mnie swoją świeżością i inaczej spojrzałem na ten kraj. Moje wyobrażenie o tym kraju uległy przeobrażeniu. Autor doskonale opisuje wszystko pod kątem historycznym, nie pozbawiając nas smaczków kulturowych. Czyta się wspaniale. Ale mam jedno "ale". Jest to rozmiar czcionki.  Rozumiem że to jest wydanie kieszonkowe, ale czytanie tego rozmiaru liter szybko męczy wzrok. Reszta jest wspaniała. Polecam nie tylko ciekawym świata, ale każdemu kto chce odbyć podróż po kultowym kraju. A czy można się zgodzić z twierdzeniem że Ameryka nie istnieje? Osąd pozostawiam potencjalnym czytelnikom. 

Za egzemplarz dziękuję WydawnictwuPrześlij komentarz

Marta Grzebuła - "Dziedzictwo umarłych"

 Autorkę znam od lat i w dużej mierze jej twórczość. Na co dzień pracuje jako pielęgniarka. Niezwykle empatyczna, daje upust swoim emocjo...