Melancholii, czyli poszukiwanie ciemnego świata

 Co jakiś czas autorzy mniej lub bardziej znani przesyłają mi swoje teksty. Miałem przyjemność czytać książki między innymi  Mariusza Zielke i napisanie mini-recenzji na tylną okładkę papierowego wydania. Bardzo mnie cieszy to zaufanie, którym zostaję obdarzany. Dzisiaj chcę napisać o tekście młodego, raczej mało znanego i jeszcze nie odkrytego autora, który do tej pory wydawał dziewięć książek w formie elektronicznej, ale wierzę że wkrótce się to zmieni i zacznie wydawać "na papierze". Mam na myśli Andrzeja Paczkowskiego, młodego człowieka, który mieszka i pracuje w  Pradze. Miałem okazję czytać kilka utworów tego człowieka, który mimo ogromnego talentu jaki posiada bez dwóch zdań, jest osobą skromną i póki co nie uderza mu woda sodowa do mózgu. Dzisiaj miałem okazję przeczytać pierwsze sto stron jego najnowszej książki "Melancholii, czyli poszukiwanie ciemnego świata". Książka opowiada o młodym człowieku, który szuka swojej tożsamości. Trafiamy do krakowskiego klasztoru, w którym wujek chłopaka jest mnichem. Książka jest napisana w taki sposób, że przeczytałem połowę i czekam na drugą część. To nie jest zwykła historia. Andrzej Paczkowski zadbał o detale każdej sceny, a one wszystkie są perfekcyjnie dopracowane. Nie chcę za wiele pisać o fabule, ale może dodam  tylko, iż znajdziemy tutaj wiele zaskakujących akcji, a wszystko to co może wydawać się następstwem kolejnego zdarzenia, czasami nim nie jest. Mamy tajemniczą postać w kapturze, którą może się okazać duch postaci z obrazu w przejściu klasztoru. A może to ktoś zupełnie inny? Trudno jest tutaj realnie określić rodzaj z jakim się spotykamy. Wspaniałe pomieszanie realizmu z fantastyką, a do tego wątek innej miłości. Ale o tym już przeczytacie w książce, która (wierzę w to głęboko i kibicuję Andrzejowi) wyjdzie za niedługo w formie papierowej. Andrzej dzisiaj mi udowodnił, że swobodnie porusza się w tematyce obyczajowej, ale również fantasty z elementami grozy. To naprawdę kawał dobrze napisanej prozy. Ja czytając, nawet nie zauważyłem że obgryzłem paznokcie. Ale warto byłem. A teraz będę "żebrał" o drugą część. Chce wiedzieć jak zakończy się ta historia. Z autor pewnością mnie nie zawiedzie. A Wam, drodzy czytelnicy życzę, abyście za jakiś czas przeczytali "Melancholii...". Ja dzisiaj czytałem i się rozpływam. Jeszcze jedno. To nie jest kumoterstwo. Tak czuję i jestem przekonany, że Andrzej Paczkowski będzie za niedługo znanym i więcej - cenionym pisarzem. Jeżeli ktoś się zetknął z jego e-bookami, ten wie o czym mówię. Z autorem miałem okazję się spotkać na blogu. Link do wywiadu znajduje się tutaj.

10 komentarzy:

 1. Czuję się zachęcona:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. No Piotrek tylko pozazdrościć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zarys fabuły brzmi zachęcająco:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłeś mnie i jestem chętna poznać twórczość kolejnego pisarza, gdyż coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, iż polska literatura może być bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nazwisko obiło mi się o uszy, ale nic poza tym. Nieufnie podchodzę do współczesnej polskiej literatury, ale kto wie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Eh książki jeszcze nie ma a ja już chcę przeczytać. Co mnie samą dziwi bo jak słyszę fantasy to coś we mnie krzyczy NIE. A tutaj wcale mi to nie przeszkadzało :D.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie przeczytałem kolejne rozdziały. Powiem tak. Potter się chowa przy tej książce :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam Pottera poległam na pierwszym tomie na strona ok.150. Nie mam serca do tego typu literatury ;/

  OdpowiedzUsuń

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Joanna Opiat - Bojarska - "Ucieczka"

  Książkę zamierzałem przeczytać jakiś czas temu, kiedy zobaczyłem jej zapowiedź. Escape room to miejsca mi nieznane, ale powstaje ich co...