środa, 22 lutego 2012

"Pokój" - Emma Donoghue

  Autorką "Pokoju" jest Emma Donoghue, urodzona 1969 roku w Dublinie. Posiada tytuł licencjata z języków angielskiego, oraz francuskiego. Pracę doktorancką obroni la na Uniwersytecie Cambridge. Jest autorką ksiązek z zakresu prozy współczesnej i historycznej. 

  O "Pokoju" czytałem wiele recenzji blogerów, rozpływającej się w tej lekturze. Ja już dawno wciągnąłem ją na swoją listę lektur obowiązkowych, w końcu udało się ją przeczytać. Sam mam problem, od czego zacząć. "Pokój" nie jest lekturą łatwą i przyjemną. Z pewnością nie wypoczniemy przy niej, ale tym bardziej warto po nią sięgnąć. Z pewnością zostanie na długo w pamięci. 

  "Pokój" to historia opowiedziana oczami małego chłopca, który rodzi się i spędza pierwsze lata w jednym pokoju. Łącznikiem ze światem zewnętrznym jest Stary Nick, który jest zarazem sprawcą ich uwięzienia. Ciekawość paroletniego dziecka prowadzi do stawiania kolejnych pytań, na które mama nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć. Trudno powiedzieć dziecku, jak wygląda słońce, co się czuje gdy pada deszcz lub śnieg, kiedy dziecko nigdy tego nie doświadczyło. Swoje obserwacje czerpie wyłacznie z opowieści mamy oraz telewizora. Pewnego dnia mama postanawia wyrwać małego Jacka z tego piekła. Co zrobi? O tym w książce, która dla mnie jest jedną z lepszych, jakie ostatnio czytałem.

  "Pokój" to książka o miłości matki do syna i życiu po drugiej stronie czegoś, co okazuje się dla niego czymś nowym, ale pytanie czy z całą pewnością dla niego korzystnym? Książką zaskakuje i jest świeża tematycznie. "Pokój" szokuje, ale jednocześnie można stwierdzić, że takowa historia mogła, albo może się wydarzyć. Serdecznie polecam tę powieść. Naprawdę warto po nią sięgnąć.
Prześlij komentarz

Stephen King, Owen King -"Śpiące królewny"

King, uwielbiany przez miliony czytelników, oraz jego syn Owen napisali wspólną książkę. A ja mam problem. Świadomość wspólnego pisania ...