sobota, 30 czerwca 2012

"Wielkie serce Mike'a Larssona" - Olle Lönnaeus

Z okładki :

Wielkie serce Mike'a Larssona2010 r. : Poruszająca opowieść o zmaganiach człowieka, który próbuje uciec od swojej przeszłości. Czarny humor, rodzicielska mk iłość i nagła śmierć ? wszystko w najnowszej książce Olle Lönnaeusa, autora skandynawskiego kryminału pt. Pokuta.

Mike Larsson ma wielkie serce i równie wielki talent do wpadania w tarapaty. Przyczyną jest jego wybuchowy charakter, który prowadzi go za kratki. Po wyjściu z więzienia Mike decyduje się rozpocząć nowe życie i stać się prawdziwym ojcem dla swojego dorastającego syna. Udaje się do miasteczka Tomelilla na południu Szwecji, gdzie mieszka jego 14-letni syn, Robin, wychowywany przez rodziców zastępczych.

Chłopak jest wystraszony i podejrzliwy, nie zamierza rozczarować się po raz kolejny. Mike musi przekonać syna, że tym razem go nie zawiedzie. Nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w wir niebezpiecznych wydarzeń, przez co sytuacja znów się komplikuje. Czy znajdzie się ktoś, komu Mike będzie mógł zaufać? Czy pomoże mu jedyny przyjaciel, Rolle? A może będzie to planująca zemstę Amela, imigrantka z Bośni? 

  Po przeczytaniu zastanawiałem się, do jakiej grupy odbiorców jest skierowana ta książka. Czy są to miłośnicy kryminałów, a może twardzi mężczyźni  dla których czytanie o brutalności jest chlebem powszednim? Nagle mnie olśniło. Autor napisał coś bardzo uniwersalnego, co doskonale się czyta i o czym nie sposób szybko zapomnieć. To nie jest naciągana , romantyczna historia dla kobiet, ale nie jest to również kino akcji z mordobiciem dla prawdziwych facetów. Autorowi się wybacza wszystko, co zawarł w tej książce, ale tylko tak mógł ukazać brutalność i wykreowane postacie, które często nie są wzorcowe i grzeczne. Walka ojca o względy syna i walka z kłodami rzuconymi pod nogi to chleb powszedni. Powracająca przeszłość i dokonanie trudnego wyboru. Czy jest jeszcze miejsce na wybaczenie? Polecam!!!


Prześlij komentarz

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

 Z książkami Remigiusza Mroza mam problem. Jedna jest w moich oczach wybitna, a kolejna słaba. Według mnie "Zaginięcie" jest cz...