niedziela, 6 stycznia 2013

"Mury Hebronu" - Andrzej Stasiuk

  W swojej domowej bibliotece mam kilka pozycji Stasiuka, ale swoją przygodę z autorem postanowiłem rozpocząć właśnie od tej książki, o której było bardzo głośno i chyba dzięki której został zauważony. Okładka wyjaśnia wszystko. To opowieść człowieka, który trafia do wiezienia, wychodzi a następnie ponownie do niego wraca. Stasiuk w swoich opowiadaniach doskonale ukazuje więzienne mury i życie za nimi, prawa jakimi się rządzą więźniowie i ich obyczaje. Mistrzowsko wprowadza czytelnika w świat, który my znamy tylko z telewizji, albo opowiadań, czy też praktyk studenckich jak ja gdy studiowałem pedagogikę resocjalizacyjną. 

 Fenomenalne wręcz ukazanie przemiany człowieka, jego upadku i zmian w myśleniu. Niestety, nie jest to książka dla każdego. Autor doskonale oddaje klimat, opowiadając oczami i językiem więźnia, dlatego wiadomo że nie będzie to język stricto literacki. Doskonałe studium człowieka, ukazanie jak dzieciństwo wpłynęło na życie dorosłe. Czy człowiek zawsze ma wybory? Czy więzienie jest dobrą alternatywą dla człowieka zbuntowanego? Czy resocjalizacja przynosi zamierzone efekty? Stasiuk zabiera nas w zakamarki ciemnej strony człowieka, nie owijając niczego w bawełnę. Doskonała zabawa słowem. Książka szokuje, ale również pokazuje prawdę o ludzkiej egzystencji za murami więzienia. Na długo zostaje w pamięci czytelnika.

Prześlij komentarz

Katarzyna Miller - "Nie bój się życia"

Każdy z nas zmaga się z lękami, czy obsesjami. Jest to wpisane w nasze  życie i nie unikniemy tego. Autorka w krótkich rozwiązaniach opi...