czwartek, 28 lutego 2013

"Szkodliwy pakiet cnót" - Mariola Zaczyńska

  • Wydawnictwo: Prószyński
  • Wymiary: 125 x 195 x 28
  • Wydanie: 1
  • Oprawa: broszurowa
  • Ilość stron: 448
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 978-83-7839-454-9


 Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem przeczytania czegokolwiek autorstwa Marioli Zaczyńskiej. W końcu otrzymałem takową możliwość i w moje ręce wpadł najnowszy utwór autorki. Mariola Zaczyńska jest uznaną pisarką i dziennikarką, pedagog i filolog, kobieta która jest w nieustannym ruchu. Dama o sobie mówi "dociekliwa i pyskata, staje zawsze w obronie słabszych. Jako miłośniczka zwierząt – walczy o ich prawa i opiekuje się gromadą przygarniętych psów. Jako brunetka z krwi i kości – temperamentna. Jako przyjaciółka – lojalna na zabój."

 "Szkodliwy pakiet cnót" to ciekawie skonstruowana historia o dziewczynie, która traci silną pozycję jako dziennikarka i zostaje wysłana do Siedlec, aby tam przygotować reportaż  z tygodnia mody. Temat mija się z jej zainteresowaniami, sama ten wyjazd traktuje jako jedną wielką pomyłkę, ale gdy przybywa na miejsce widzi że jednak może odzyskać dawną pozycję. Tak jej się wydaje. Okazuje się, że na miejscu wybiegu dla modelek wykopano kości. A to przecież przeszkoda dla tygodnia mody, a może również dla niektórych uczestników którzy skrywają wielkie tajemnice. Kolejne prośby i próby wyjaśnień spełzają na panewce.

 Autorka ciekawie pokazuje zależności, budując klimaty które można doskonale odnieść do rzeczywistości i życia w show biznesie. genialne stworzone postacie są wyraziste i barwne, czytelnik bez problemu wchodzi w uczucia postaci i autorka szybko przejmuje kontrole nad czytelnikiem, kierując jego emocjami. A w tej książce dzieje się wiele. To wielowarstwowa powieść, na którą można patrzeć pod różnymi kątami. Dodatkowo wrodzony humor autorki jest tutaj w znaczny sposób uwidoczniony, oraz dystans do bohaterów. Trudno powiedzieć, aby był to klasyczny kryminał. Przy tej książce bawiłem się doskonale. Świetna lektura na wieczór dla każdego, kto ma ochotę sięgnąć po coś lekkiego i przy czym chce odpocząć.

Moja ocena 4/6

 Za e-booka dziękuję Wydawnictwu


Prześlij komentarz

Alain - Fournier - "Mój przyjaciel Meaulnes"

 Znowu nie wiem, co mam napisać po lekturze. Są książki, które posiadają duszę, a ta do niech się zalicza. Trudno jest mi uwierzyć, że na...